Erzurum ve Van gökkuşağı alabalığı (Salmo gairdnerii R.) yavru hatlarının aynı şartlarda yaşama gücü, yem değerlendirme ve büyüme bakımından karşılaştırılmaları üzerine araştırmalar
Research on the comparison of survival, feed conversion and growth of Erzurum and Van rainbow trout (Salmo gaindnerii R.) fry strains under same conditions
  1. Tez No: 17419
  2. Yazar: TELAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü'nde üretilen Gökkuşağı alabalığı yumurtalarından elde edilen yavrularla (Erzurum Ham), aynı tarihlerde Yan Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri tesislerinden getirilen döllü yumurtalardan sağlanan Gökkuşağı alabalığı yavrularının (Van Hattı), çeşitli yönlerden karşılaştırılması bu araştırmanın amacım oluşturmaktadır. Araştırma iki grup ve üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Aynı gün çıkışlı yavrulardan her tekerrüre 125 adet konulmuş ve toplam 750 yavru denemeye alınmıştır. Deneme, boyutları 1.50x0.40x0.45 m olan beton yalaklarda yürütülmüştür. Araştırmada, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü tesislerinde bulunan arteziyen suyundan yararlanılmış ve yem olarak %43.65 proteinli, alabalık yemi kullanılmıştır. Balıklara, vücut ağırlıklarının l.ay için 967'», 2.ay için %5'i, 3.ay için %4'ü, 4.ay için 953.5'i, 5.ay için ise %3'ü kadar yem verilmiştir. Deneme 20.8.1990 tarihinde başlayıp 22.1.1991 tarihinde bitirilerek toplam 155 gün devam etmiştir. Yavrular her 30 günde bir tartılmıştır. Elde edilen genel bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Deneme süresince yavrular ortalama 0.856±0.083 g'dan ortalama 16.927±0.686 g'a ulaşmıştır. Entansif Alabalık üretimi kriterlerine göre oldukça düşük olan bu ağırlık artışındaki yetersizlik, kullanılan suyun fazla soğuk olması ile açıklanmıştır. 2.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to compare the various features of two straws of rainbow trout bred in Van and Erzurum. The fertilized eggs for each strains were incubated in the same hatchery and at the. same date. Three replicates were provided for each strains and each replicate had 125 fish. The fish were reared in the concrete containers (1.5x0.40x0.45 m). In this study the artezian well was used as source of water in the Experimental Trout Hatchery Station of the Fishery science Department of Agricultural Faculty, Atatürk University at Erzurum. Fish were fed a dry diet containing 43% protein for all periods. Amount of daily feed was calculated as 7%; 5%; 4%; 3.5%; and 3%; the live body weight of fish for 1-2-3-4-5 th months, respectively. The experiment was Started on 20.8.1990, and Completed on 22.1.1991 (155 days). The fish were weighed once a month. The following Conclusions were obtained from the experiment : 1. During the experiment periods the average live weight gains of fish (offsprings) at all of groups have reached to 16.927±0.686 g. from 0.856±0.083 g. 2. The average live weight gains of the offsprings of Erzurum and Van strains have reached to 16.445±0.0572 g., and to 17.41±0.663 g. from 0.915*0.032 g. and 0.797±0.052 g, respectively.