Çeşitli menengitlerde serebrospinal sıvıda kolesterol seviyesinin incelenmesi
  1. Tez No: 174307
  2. Yazar: IŞIK TÜRKALP
  3. Danışmanlar: DR. MÜNEVVER AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1979
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
69 - ÖZET 40 pürülan, 32 tUberkülo, 25 vira! menengitli olguda serebrospinal sıvıda kolesterol seviyesini inceledik. Bu in celemelerimizden edimdiğimiz sonuçları şöyle özetleyebili riz. a) Serebropsinal sıvıda kolesterol seviyesi, pürülan ve tUberkülo menengi tlerde ileri derecede anlamlı, vira! me- nengitlerde ise anlamlı bir şekilde yükselir. b) Viral menengitlerde CSF de kolesterol artışı, pü rülan ve tüberkülo menengitlere kıyasla daha azdır. c) Hastalığın seyri sırasında CSF de kolesterol sevi yesinin incelenmesi, hastalığın gidişi açısından pürülan me nengitlerde ileri derecede anlamlı, tüberkülo ve viral menen gitlerde anlamlıdır. Bu sonuçlara göre, serebrospinal sıvıda kolesterol seviyesinin incelenmesinin, menengitlerin tanısı, ayırıcı tanısı ve hastalığın gidişi açısından önemli bir laboratuvar bulgusu olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
- 70 - SUMMARY The CSF cholesterol levels were determined in 40 patients with purulent meningitis, 32 patients with tuber culous meningitis and 25 patients with viral meningitis. It was found that, the increase of CSF cholesterol level is highly significant in purulent and tuberculous meningitis, and only significant in viral meningitis. The increase of CSF cholesterol level was found to be relatively less in cases viral meningitis as compare to the levels of purulent and tuberculous meningitis. As far as the prognosis is concern, it was found that CSF cholesterol level is highly significant in cases of purulent meningitis and only significant in cases of tuberculous and viral meningitis. In view of the above findings the determination of cholesterol levels in CSF is a useful method for diagnosis, differential diagnosis and prognosis in cases of meningitis.