Erzurum Ovası zerkonidleri üzerine (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) sistematik araştırmalar
- Tez No: 17436
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. NUSRET AYYILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Zooloji, Zoology
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum ovası ve çevresinden toplanan zerconid akarları değerlendiril miş ve bu örneklerden iki cinse ait toplam 6 tûr ve 1 alttür tespit edilmiştir. Bunlardan; Zercon adoxyphes, Zercon plumatopilus, Zercon colligans, Zercon pinicola ve Prozercon traegardhi Türkiye faunası için; Zercon apladelloides n. sp. ve Zercon curiosus dikyarensis n. ssp. ise bilim dünyası için yenidir. Bu türlerden Zercon adoxyphes 'in erkeği ilk defa bu çalışmada tanımlanmıştır. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca teşhis anahtarları da düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been evaluated the zerconid mites collected from Erzurum plain and its environment and described six species and a subspecies belonging two genera from this material. Of these, Zercon adoxyphes, Zercon plumatopilus, Zercon colligans, Zercon pinicola and Prozercon traegardhi are new records for the fauna of Türkiye. Zercon apladelloides and Zercon curiosus dikyarensis are new to science. The male of Zercon adoxyphes has been described here for the first time. On the basis of drawings made from these specimens, the descriptions of six species and a subspecies have been given and their geographic distribution have been discussed. Additionally, the identification keys have been also arranged.