Karbonatlı bakır cevherlerinin amonyak çözeltilerindeki çözünürlüğü ve çözünme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 17437
- Danışmanlar: PROF.DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada; karbonatlı bakır cevherinin amonyak çözeltilerindeki çözünürlüğü, çözünmenin mekanizması ve kinetiği incelenmiştir. Çalışmalarda; tane boyutu, katı - sıvı oranı, amonyak çözeltisi konsantrasyonu, sıcaklık ve zaman değişken parametreler olarak alınmıştır. Çözeltilerde yapılan bakır analizleriyle çözünen bakır, yüzdeleri şeklinde hesaplanmıştır. Çalışmalar neticesinde; tane boyutu ve katı - sıvı oranının küçülmesi, sıcaklığın ve amonyak konsantrasyonunun artmasıyla; çözeltiye geçen bakır miktarlarının arttığı görülmüştür. Ayrıca; değişken parametrelerin çözünme hızı üzerindeki etkisi incelenmiş, hızı kontrol eden prosesin kül filmi difüzyonu olduğu tespit edilmiş ve bu proses için aktivasyon enerjisinin 7054 kal /rnol olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, the dissolution of copper ore containing carbonate in ammonia solutions, dissolution mechanisms and kinetics have been investigated. In the runs, particle size, the ratio of solid to liquid, ammonia concentration, temperature and time have been taken as variable parameters, and dissolved copper has been calculated as copper percent by copper analysis in solutions. In the result, it has been seen that the smaller the particle size and the ratio of solid to liquid and the bigger the temperature and the ammonia concentration is the bigger the dissolution of copper. In addition, it has been investigated the effect of the variable parameters on dissolution; and it has been determined that rate - controlling process is ash film diffusion. Finally, activation enegy for this process has been calculated as 7054 cal/mol.