Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ziraat işletmesindeki yumurta tavukçuluğu yapılan kümeste kış mevsimine ilişkin çevre koşulları üzerine bir araştırma
- Tez No: 17447
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat işletme Müdürlüğü Çiftliğinde bulunan, 6000 tavuk kapasiteli kafesli kümesinin çevre koşullarının (sıcaklık, bağıl nem, havalandırma, ışıklandırma) durumunun saptanması, bunların iyileştirilmesi, çiftlikte ve yörede yeniden yapılacak kümeslerde optimum koşulların sağlanabilmesi için gözönünde bulundurulacak hususları ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Araştırma kümesinin genişliği 1 1.06 m, uzunluğu 33.78 m, yüksekliği 3.85 m ve mahya yüksekliği 2.10 m'dir. Kümesin iç ve dış yüzeyleri 3 cm kalınlığında çimento takviyeli kireç harcı ile sıvanmış olup, tuğla ile örülen taşıyıcı duvarlarının kalınlığı 28 cm'dir. Beşik çan tipinde yapılan ve tavansız olan kümesin çatı konstriksiyonunu 1.5 cm kalınlığında polistiren (köpük) ve düz sac oluşturmaktadır. Kümesin doğu ve batı cephelerinde farklı boyutlu 2 adet kapı ile güney cephesinde yükseklikleri 100 cm ve genişlikleri farklı 10 adet, doğu cephesinde de 1 adet pencere bulunmaktadır. Kümeste kafes tavukçuluğu yapılmakta olup, katlı tip kafesler üç kadıdır. Emici tip yapay havalandırma sisteminin uygulandığı araştırma kümesinde kuzey ve güney cephelerde 23 cm x 78 cm boyutlarında 6 adet, mahyada ise 40 cm x 62 cm boyutlarında 3 adet hava giriş açıklığı bulunmaktadır. Kümesin kuzey cephe duvarında elle kontrol edilen 52 cm çaplı 6800 m^/h kapasiteli 2 adet ve 32 cm çaplı 2100 m^/h kapasiteli 1 adet eksenel fan bulunmaktadır. Araştırma kümesinde barınak içi çevre koşullarına ilişkin ölçümler üç ay süre ile (1 Aralık 1990 - 28 Şubat 1991) tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma süresince kümeste yaklaşık 5500 tavuk barındırılmıştır. Kümes iç ve dış sıcaklık ve bağıl neminin ölçülmesinde haftalık kayıt yapabilen termohigrograflar kullanılmıştır. Kümesin içerisinde hava giriş açıklıkları ile fanların mevcut debilerinin bulunmasında dijital anomometre aygıtı kullanılmıştır. Kümes içi karbondioksit ve amonyak gazlarının ölçülmesinde gaz ölçüm düzeneğinden, hidrojensülfür karbonmonoksit ve oksijen gazlarının ölçülmesinde de dijital gaz ölçüm aygıtından yararlanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar, tartışma ve öneriler aşağıdaki şekilde özetlenebilir : 1. Araştırma kümesinde ölçülen kümes içi günlük ortalama sıcaklıklarının en yüksek, en düşük ve ortalama değerleri sırasıyla 22.3°C, 10.3°C ve 15.1°C dur. Kümes içi sıcaklığının çeşitli araştırıcılarca yumurta tavuğu kümesleri için önerilen optimum sıcaklık sınırlan arasında olduğu söylenebilirse de, bunun nedeninin havalandırma sisteminin günde iki defa yarımşar saat çalıştırılmasından ve mahya hava giriş açıklıklarının sürekli kapalı tutulmasından, dolayısıyla havalandırmanın yetersiz olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. 2. Araştırma kümesinde ölçülen kümes içi günlük ortalama bağıl nemlerinin en yüksek, en düşük ve ortalama değerleri sırasıyla % 93, % 78 ve % 85'dır. Buna göre kümeste saptanan bağıl nemin hayvan sağlık ve verimini olumsuz yönde etkileyebilecek düzeyde olduğu söylenebilir. Araştırma süresince kümes yapı elemanlarında önemli ölçüde nem birikimine rastlanılmıştır. Bu durum yapı elemanlarının zarar görmesine ve kullanılma ömürlerinin kısalmasına, metal yapı elemanlarının paslanmasına, elektrik tesisatının arızalanmasına, hastalıkların artmasına neden olabilir. Araştırma kümesindeki yüksek bağıl nemden tavukların zarar görmemesi için bağıl nemin öncelikle havalandırma ve buhar yalıtımı ile kontrol edilerek optimum düzeyde tutulmasına çalışılmalıdır. 3. Günlük ortalama kümes içi sıcaklıklar ile dış sıcaklıklar ve günlük ortalama kümes içi bağıl nemleri ile dış bağıl nemler arasında önemli düzeyde pozitif doğrusal ilişki bulunmuştur. 4. Yapı elemanlarının mevcut konstriksiyonlarına göre hesaplanan ısı geçirme katsayıları duvarlar için 1.736 Kcal/m2°Ch, çatı için 1.609 Kcal/m2°Ch, pencereler için 2.550 Kcal/m2°Ch, kapılar için 1.761 Kcal/m2°Ch olarak hesaplanmış olup, araştırıcılar tarafından soğuk bölgelerde yapılacak kümesler için önerilen değerlerden oldukça yüksektir. Bu nedenle yapı elemanlarının yalıtımının iyileştirilmesi gerekir. 5. Araştırma kümesinde ısı ve nem dengesinin hayvan sağlık ve verimini olumlu yönde etkileyecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Bu amaçla kümeste uygun ısı ve nem dengesi ile ilgili hesaplamalarda proje dış sıcaklık ve bağıl nemi sırasıyla -12.5°C ve % 80, kümes içi sıcaklıkları ve bağıl nemi ise 12.8°C ve % 70 olarak alınmıştır.6. Araştırma kümesinde kış mevsimi için gerekli olan havalandırma miktarı ve yapı elemanlarının mevcut konstriksiyon durumu esas alınarak yapılan ısı ve nem dengelenmesi hesaplarında tavuklar tarafından barınak içine verilen duyulur ısının yapı elemanları ve havalandırma yolu ile kaybolan ısıyı karşılayamadığı dolayısıyla fazla miktarda ısı açığının meydana geldiği görülmektedir (29971 Kcal/h). Bu ısı açığı öncelikle yapı elemanlarının yeterli şekilde yalıtılması yolu ile kapatılmalı, gerektiğinde ek ısıtma yapılmalıdır. Araştırma kümesinin yüksekliği Önerilen değerlerden oldukça yüksek olduğundan kümeste çatı altına kümes yüksekliği 2.50 - 2.80 m olacak şekilde bir tavan yapılarak yalıtılması yoluna gidilmelidir. Tavanın 0.212 Kcal/m2°Ch, duvarlarında 0.325 Kcal/m2°Ch olacak sekide yalıtılmaları gerekir. Yalıtım malzemelerin seçilmesinde öncelikle ekonomik durum, kullanma kolaylığı ve yörede bulunuşu gibi noktaların gözönünde bulunması önerilir. 7. Araştırma kümesinde mevcut havalandırma sisteminin yeterli olup olmadığını saptamak amacıyla çeşitli tarihlerde fanların mevcut debileri ölçülmüş ve ortalama havalandırma kapasitesi 11159 rn^/h bulunmuştur. Hesaplamalar sonucunda kışın minimum havalandırma kapasitesi 5796 m^/h olarak belirlenmiştir. Geçiş ve yaz mevsimlerinde duyulur ısıya göre hesaplanan havalandırma kapasitesi 19336 m^/h ve 42464 m^/h olarak bulunmuştur. 8. Araştırma kümesinde mevcut hava giriş açıklıklarının toplam alam 1.1 m^, fanların kesit alanlarının toplamı ise 0.5 m^'dir. Bunu göre kümesin hava giriş açıklıklarının toplam alanının fanların kesit alanlarının toplamına uygun olmadığı söylenebilir. Kümeste yaz havalandırma kapasitesine göre yaklaşık 4 m^ hava giriş açıklığı bulunmalıdır. Mevcut hava giriş açıklıklarının tamamen kapatılarak bu açıklıkların duvarla tavanın birleştiği yerde, kümesin her iki uzun duvarında 6 cm genişliğinde bırakılacak şekilde sürekli açıklıklar şeklinde projelenmesi yoluna gidilmelidir. Havalandırma sisteminin değişik mevsimlerde havalandırma kapasitesini gerçekleştirecek şekilde seçimi yapılmalıdır. 9. Kümes içi hava akım hızı ortalama 0.31 m/s olarak bulunmuştur. Buna göre kümes içi hava akım hızlarının zararlı düzeyde olmadığı söylenebilir. Ancak kafeslerin üst sıralarında bazı bölgelerde hava akım hızının çok yüksek alt sıralarında ise çok düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle kümese giren havanın homojen olarak yayılmasını sağlayacak şekilde hava giriş açıklıkları uygun bir şekilde düzenlenmeli ve hava giriş açıklıklarının önüne ayarlı kapaklar yerleştirilmelidir. 10. Eğik manometre ile farklı zamanlarda ölçülen kümes iç havasıyla dış hava arasındaki statik basınç farkı 2.44 - 2.74 mmss arasında bulunmuş olup, çeşitli araştırıcılar tarafından önerilen değerler arasındadır. 11. Araştırma kümesinde günlük ortalama karbondioksit gazı miktarı 3100-4300 ppm, amonyak gazı miktarı 32-64.1 ppm, hidrojensülfür gazı miktarı 6-9 ppm arasında, karbonmonoksit gazı 0 ppm ve oksijen gazı miktarı % 16.8 bulunmuştur. Saptanan bu değerlere göre karbondioksit ve amonyak gazı konsantrasyonlarının zararlı düzeyde olduğu görülmektedir. 12. Araştırma kümesinde doğal ve yapay aydınlatma uygulanmakta olup, pencere alanının barınak taban oranına oram % 5, aydınlatma gücü 1.6 W/m^'dir. Buna göre kümeste doğal aydınlatma yeterli, yapay aydınlatma ise yetersizdir. Kümeste yapay aydınlatmanın yeterli olması için aydınlatma gücünün 2 W/m^ 'ye çıkartılması, bunun sağlanması içinde kümeste 17 adet 40 Wlık flüoresan lambanın bulunması gereklidir. Normal elektrik ampulleri için ise, aydınlatma gücünün 3 W/m^ olması ve 18 adet 60 Wlık elektrik ampulünün bulunması gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“A Study on the Winter Environmental Conditions of the Poultry House in the Experiment Farm of the Agricultural College of Atatürk University”This research has been carried out to study the environmental conditions (tempereture, relative humidity, ventilation, lighting) in the cagad house that has a capacity for 6000 hens in the agricultural collage of Atatürk University to determine the possibilities for the improvement of this poultry house. The poultry house is 11.06 m wide, 33.78 m long and 3.85 m high. Stone is used for the foundation and bricks are used for the walls. The roof is gable type. The poultry house does not have a ceiling. Foam is used as an insulation material and the roof is covered with plates. This poultry house has two doors in different dimensions and 11 windows. Timber is used for the doors and the windows that have double glasses. Ventilation is done with the exhaust ventilation. Air enters from the 6 rectengular openings (23 cm x 78 cm) on the side walls. The poultry house has three fans the capacity of two fans is 6800 m^/h and the other one is 2100 m^/h. This study was carried out for three months (December 1 th, 1990 - February 28 th, 1991) There were 5500 hens in the poultry house and the weight of each hen is about 2 kgs. Thermohygrographs to record weekly changes of the temperature and the relative humidity were used. The air velocities in the openings and capacity of the fans were measured with anemometer. In addition to the concentration of carbondioxide, amonium, hydrogen sulphur and carbonmonoxide gases were also measured. The results obtained from these measurements and suggestions based on these results are listed below : 1. The temperature was determined 15.1 °C on the avarage. This temperature is in the optimum range suggested by the researchers in this field. The reason of this is because of the insufficiency of the ventilation system. 2. The humudity was found to be 85 % on the avarage. This value is in the level which could adversely affect the animal heat and yield. 3. There is a linear correlation between temperature and relative humidity of inside-outside significantly. 4. The heat conductivity values for the walls, the roof, the windows and the doors are 1.736 Kcal/m2°Ch, 1.609 Kcal/m2°Ch, 2.550 Kcal/m2°Ch and 1.761 Kcal/m2°Ch, on the avarage respectively. These values are higher than the values suggested for shelters in the cold regions. 5. For designing purposes, 12.8 °C temperature and 70 % relative humidity for the inside were selected, -12.5 °C and 80 % relative humidity for the out door are taken to make the necessary calculation. 6. It was found that there is a heat deficit 29971 Kcal/h. Therefore this poultry house must be insulated to compensate this deficit. It is advisible to built a ceiling to help the heat balance. The heat conductivity values should be 0.325 Kcal/m2°Ch, for the walls, 0.212 Kcal/m2°Ch for the ceiling. 7. The air velocities in the fans were measured and the avarage ventilation rate was calculated as total 1 1 159 m^/h. It is determined that to maintain a suitable environment in the poultry house, the ventilation rate in winter should be total 5796 m^/h. The ventilation rate for the spring - outumn seasons and summer should be total 19336 m^/h, 42464 m^/h respectively. 8. The total area of inlets and of the fans are 1.1 m2, 0.5 m^espectively. The area of the inlets for summer season should be 4 m2 and the inlets should be at the position of continious inlet. 9. The air velacities in the poultry house was found 0.3 1 m/s on the average. This value is in the optimum range suggested by the researcher in this field.VH 10. Static pressure difference was found between 2.44-2.74 mmss. These values are in the optimum range suggested by the researchers in this field. 11. The amount of corbondioxide, amonia, hydrogensulphur and corbonmonoxide is between 3100-4300 ppm, 32-64.1 ppm, 6-9 ppm and 0 ppm respectively. 12. The lighting is accomplished naturally and artifically the ratio of the windows area to floor are is 5 % which is normal and artifical lighting density is 1.6 W/m^. The lighting density should be 2 W/m^ for the flourescent lamps and 3 W/m^ for the incandescent lamps.