Çeyrek cumhuriyet altınlarının x-ışını spektrometresiyle tahribatsız analizleri
- Tez No: 17448
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada uyarıcı kaynak olarak Am-241 ve Co - 57'nin kullanıldığı bir x- ışınları spektrometresiyle piyasada mevcut çeyrek lira altınlarda kantitatif analizler için kalibrasyon eğrileri hazırlanmıştır. Bunun için çeyrek lira altın ebadında ancak 18-24 ayar, 7 adet Au-Cu kalibrasyon standardı hazırlanmış ve bunların spektrumları bir Ge-Li sayacı vasıtasıyla elde edilmiştir. Spektral analizler sonucu hazırlanan kalibrasyon eğrileri kıyaslamalı olarak verilmiş ve bunlardan biri kullanılarak 22 ayar lira için yapılan analizden toplam hatanın % 1.18 civarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study some calibration curves for quantitative analysis of Au in the gold quarter! liras are obtained by using a radioisotope excited x- ray spectrometry. 7 Au-Cu calibration standards were prepared in the concentration range 18-24 grade and the spectra of these samples are obtained by using a Ge-Li dedector. Calibration curves obtained from the spectral analysis are comparetively given and a sample whose content is known (22 grade) analysed quantitatively with a total error about 1.18 %.