Proteinüri gösteren nefropatilerde lipidogramın tanı ve prognozdaki değeri
- Tez No: 174535
- Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
- 80 - ÖZET Klinik ve laboratuvar olarak tanısı konmuş 28 AGN ve 4 NS olgusunda Titan III x W Plakları kullanılarak ve Zip Zone elektroforez tekniği ile elde edilen serum lipid ve lipo protein değerleri incelenmiş olup, sonuçların literatür bulgula rı ile uyum gösterdiği görüldü, Proteinüri gösteren nefropatilerin ayırıcı tanı ve takiplerinde, klinik ve diğer laboratuvar bulguları ile beraber lipidogramm rutin bir me to d olarak yararlı olacağı görüldü. SUMMARY In the aspect of clinical and laboratory findings diagnose ol 28 AGN and 4 NS cases, by using Titan III x W plates and Zip Zone electrophresis technic, derived serum lipid and lipoprotein valves and these results were found parallel to ones inliteratüre Diagnoses and prognosis of nephropathies with proteinuria accompanied by other clinical and laboratory methods, lipi doğram was aersumad as a useful routine technic.
Özet (Çeviri)