Lityum klorürün sıçanlarda lökopoiesis üzerine etkileri
- Tez No: 174574
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
- Yıl: 1981
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 61 Q Z Et J. Bu çalışmada lityum ' un periferik kanda granules i toz yapıcı etkisinin ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü ve peri- f erdeki değişikliklerin kemik iliğindeki (K.î.) değişikliklerle birlikte olup olmadığı incelenmiştir* Bu amaçla 170-180 gr. ağırlığında Albino türü erkek sıçanlar kullanılmıştır. Bu hay vanlara gruplar halinde değişik sürelerde (II,111, VI hafta olmak üzere) serum lityum konsentrasyonu ort.0,76 mEq/lt. olacak şe kilde, lityum klorür yemlerine karıştırılmak suretiyle verilmiş tir. Bu şekilde lityum klorür alan sıçanlarda periferik kan ve kemik iliği (&.,İ«) total hücre sayımları, K.İ., kesitleri,-, Kcİt yaymaları ve perifer yaymalarında hücrelerin °/o ve absolü değerleri hesaplanarak, granülopoesis durumu incelenmiştir. Lityum alan II, III ve IY haftalık sıçan gruplarında total lökosit sayısında önemli artışlar saptanmıştır. Lityum verildiği sürece bu artışlar devam etmiştir, Perifer kanındaki total lökosit sayısı artışı, £,İ« deki granülositer seri hücre lerinin artışı ile birlikte gelişmektedir. Perifer kanındaki nötrofil sayısının artışı K.t.de myelosit kompartmanında yapım hızlanışının sonucu olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda myeloblast- promyelosit kompartmanmdan, bu kompartmana girişin artışı ile birlikte gitmektedir* Lityum verilişi sırasında görülen nötrofil artışı periferik kan granülosit yığmakları (dolaşan ve marginal) arasında bir dağılım değişikliğinin değil, gerçek anlamda granüT lopcesis hızlanmasının eseridir *
Özet (Çeviri)
SUMMARY îa the present study, initiation and continuation of the granulacytosis effect of Mthium and coherency on peripheral blood and bone marrow variations have been investigated. For this purpose, lf/% -;J.80 gr weight Albino male rats are used. Vailing concentrations of lithium chloride are introduced to their meal in order to produce on average level of 0,7^ raEq/l serum lithium con centration on different groups and different periods such as II, III, IV weeks. Cell percentages clnd absolute cell values of perip heral blood and bone marrow total cell eotuits, bone marrow sections, bone marrow smears are calculated for the investigation of the gra nulopoiesis state. Significant iixcre.ase in total leukocyte counts have been observed in lithium given rats for IX,III,IV weeks» This in«- rease in continued on