Deney hayvanlarında lityum tuzlarının bazı biyokimyasal parametrelere etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 3075
  2. Yazar: M.NEDİM İDEMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
41 - ÖZET Çalışmamızda, farelerde lityumun 2 mEq/kg ve 5 mEq/kg dozlarında kan şeker, serum kalsiyum ağırlık ve su tüketinlerine etkileri araştırıldı. Deneyimizden şu sonuçlar elde edildi: 1- Lityum uygulanan grupların kan şeker düzeyleri kontrole göre anlamlı bir düşüş gösterdi. Kan şeker düzeylerindeki bu düşüş doza bağımlı değildi, 2- Lityum uygulanan grupların su tüketimleri kontrole göre doza bağımlı ve anlamlı bir artış gösterdi. 3- Lityum uygulanan gruplarla kontrol grubu ağırlıkları arasında anlamlı bir değişim olmadığı saptandı. 4- Lityum uygulanan gruplarla, kontrol grubu serum kalsiyum düzeyleri arasında anlamlı bir değişim olmadığı gözlendi. Lityumun kan şeker düzeyini düşürücü ve doza bağımlı olmadığı düşünülen etkisinin literatürde manik depresyonda yapılan çalışmalarla paralellik göstermemesi çalışmamızın normal deneklerde yapılmış olmasına bağlanabilir. Bu durumda bu bulgumuzun manik depresyonda fizyolojik ve hormonal- 42 - fonksiyon değişikliği olduğuna dair bulgulara yardımcı olduğu da düşünülebilir. Su tüketiminde literatürle paralel bulgularımız normal deneklerde de lityumun bu aşamada benzer mekanizmayla etkili olabileceğini düşündürmektedir. Gerek ağırlık artışı, gerek serum kalsiyum düzeylerine etkisinin farklı sonuçlarda bulunması çalışmamızın normal deneklerde yapılmış olmasına bağlanabilir. Bu durumda lityumun özellikle kan şeker düzeyine vs bunun yanında diğer parametrelere etkilerine ilişkin bulgularımız ve öne sürülen savların gerek proflakside ve gerekse tedavide kullanımında göz önüne alınmasının yararlı olacağı düşünülmektedir- Bunun yanında normal deneklerde bazı parametreler açısından daha farklı sonuçlar gözlenmesinin lityumun özellikle kullanım alanı olan manik depresyonun oluşum mekanizmasını açıklamaya yönelik çalışmalara fikir vermesi açısından önemli olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
- 43 - S ü M n A R Y In our work, the effects of 2 inEq/kg and 5 taEq/kg dosages of lithium or* blood glucose, serum calcium, weight and water consumption was investigated. We concluded that: 1- In lithium applied groups, blood glucose levels compared to control group showed a considerable decline.. This decline was not dosage dependent. 2- Lithium applied groups when compared to control group, a meaning-full increase in water consumption was observed due to dosage. 3- There was not important alteration in weight bet ween the control and the lithium applied groups. 4- There was not important alteration between the se rum calcium levels of the control and the lithium applied groups. The absence of correlation between, the literature, claiming the effect of lithium is not dosage dependent and has lowering effect on blood glucose levels in manic depress ion studies and our work, may be related to the utilization of healthy experimental animals. In this situation, this- 44 - finding nay encourage the findings about the physiological and hormonal changes in manic depression. Our water consumption findings correlate with the literature,, in this stage lithium may act in a similar mechanism in healty volunteers. The different results recorded about the weight gain and serum calcium levels may be related to the utilization of healty experimental animals. In this situation, especially the lithium's lowering effect of blood glucose levels and its other effects on different parameters may be helpful to -the researchers trying to explain the manic depression formation mechanism.