Akut gonoreli erkek olgularda tek doz prokain penisilin G ile tedavi
- Tez No: 174578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
- 46 - ÖZET Zamanımızda gonokoklar çok sayıda antibiyotiğe direnç kazanmıştır» 1937 sde Dees ve Bolston ilk olarak gonoreye kar şı sulf anıidleri kullandığı zamans 4-5 günde % 90 cevap alır ken, daha sonra gonokokiar sulfamidlere rezistans kazanmış lardır» Aynı şekilde 1944!de penisilinlere çok hassas olan gonokoklar.j, 1955 ?li yıllarda direnç kazanmışlardır. Son 15-20 yılda penisiline.kargı direncin artması ve özellikle beta - laktamaz yapan gonokoklarm görülmesine karşın, tek dozla APPG ted avisi. literatürde ilk tercih ilacı olarak değerini ha lâ korumaktadır. Biz de günümüzde bu durumun henüz geçerli olup olmadı ğını araştırmak için 54 olgumuza uyguladığımız 4,8 milyon ü. APPG ile % '94,4 olumlu netice elde ettik. APPG tedavisinin; ilacın tek dozda verilebilmesi, daha ucuz olması, iyi tolore edilebilmesi^, çabuk ve en yüksek etki sağlaması gibi avantaj ları bulunduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
- 47 S Uf! M A.R Y- 'in- o'ur time,, the gonokoks have gained resistance to a large number' of antibiotics. In 193' 7- 'when Dees and Bolston have primarily.used sulfamits against gonore while he was receiving a % 90 answer on 4-5 days, afterwords, the gonokoks have gained resistance against sulfamits. Like the same, in 1944, the gonokoks which are very sensitive to the. penicilins. they have gained resistance in the years of 1955, Although in the last 15-20 years, the resistance has been increased against penicilin and. although especially the gonokoks making beta-lakt amaz have been seen, the treatment with only one dosage of A P P G, still keeps it's value to become the preferred medicine in literature. Today, in our time, to investigate whether this situa** ties is still valid or not at fus, from the treatment applied to 54 events with 4,8 million Ü.APPG, we gained a % 94,4 posit iveresults. We understood that the ÂPPG treatment has same advantages such as: the medicine is given in one dosage, is more cheep, well tolerated, makes a quick and high effect.