Ratlarda akut pankreatit ile oluşan intestinal motilite bozukluğunda l-name nin etkisi
Effect of L-NAME on i̇ntestinal dysmotility i̇nduced by acute pancreatitis in rats
- Tez No: 412021
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Akut pankreatit relatif olarak morbidite ve mortalitesi yüksek olan sık görülen bir hastalıktır. Pankreatik nekroz dokusuna barsaktan bakterilerin translokasyonu, akut pankreatitde septik komplikasyonların oluşması ve mortalitede en önemli faktördür. Nitrik oksid (NO), akut pankreatitin lokal ve sistemik belirtilerinin ana medyatörüdür. NO in motilite üzerine olan etkileri iyi tanımlanmıştır ve barsakta ana inhibitör nörotransmitter olduğuna inanılmaktadır. Çalışmamızın amacı akut pankreatitde gelişen gastrointestinal motilite bozukluğunda indüklenen nitrik oksid sentetaz (iNOS) inhibisyonunun rolünü belirlemek. Otuz sekiz adet Wistar Albino cinsi rat çalışmaya alındı. Ratlar 4 gruba ayrıldılar. Grup I (n=8) e intraperitoneal (İP) olarak normal salin verildi. Grup II (n=10) deki ratlara toplam 6 kez ip cerulein (100 μgr/kg) verildi. Group III (n=10) deki ratlara N-nitro-L-arginin metil ester (L-NAME), (5mg/kg, SC) verildi. Group IV (n=10) deki ratlara cerulein ile birlikte L-NAME verildi. Gastrik boşalma ve intestinal transit phenol red recovery yöntemi ile değerlendirildi. Diğer ölçümler serum amilaz, lipaz aktiviteleri ve pankreatik histopatolojik değerlendirmeyi içerdi. Plazma amilaz, lipaz ve pankreatik histolojik skor cerulein verilen grup II de, salin verilen Grup I ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti. Cerulein ve L-NAME ince barsak transitini inhibe etti. Cerulein ile birlikte L-NAME verilmesi ince barsak transitini inhibe etti fakat tek başına cerulein ile karşılaştırıldığında fark yoktu. Akut pankreatit ratlarda farklı patojenik mekanizmalarla gastrointestinal motilite kaybına yol açmaktadır. L-NAME verilmesi oluşan motilite bozukluğunu etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a common disease with a relatively high morbidity and mortality. Translocation of bacteria from the gut into pancreatic necrosis is an important factor in the development of septic complications and mortality in acute pancreatitis. Suggested underlying mechanism is decreased gut motility. Nitric oxide (NO) represents a potential key mediator of the local and systemic manifestations of acute pancreatititis. NO has well described effects on motility and is believed to be the major inhibitory neurotransmitter in the gut. The study aim was to determine the role of inhibition of inducible nitric oxide synthase (iNOS) in gastrointestinal dysmotility during acute pancreatitis. Thirty-eight Wistar Albino rats were studied. Rats were divided four groups. Group I (n=8) received intraperitoeal (İP) normal salin. Group II (n=10) received six ip injections of cerulein (100 μgr/kg). Group III (n=10) received injections of N-nitro-L-arginin metil ester (L-NAME), (5mg/kg, SC). Group IV (n=10) received cerulein with L-NAME. Gastric emptying and intestinal transit were assessed by the phenol red recovery method. Other investigations included measurement of serum amylase and lipase activity and pancreatic histopathological examination. Plasma amylase, lipase and pancreatic histologic score were significantly induced in Group II rats given cerulein compared with those in Group I rats given saline. Gut motility was inhibited in ceerulein given rats as aspected. However decresed motility was not effected by L-NAME. Acute pancreatitis impairs gastrointestinal motility in rats with differences in the pathogenic mechanisms. L-NAME dosen't effect inhibited gut motility.