Kliniğimizde yatarak tedavi gören çocukluk çağı zehirlenme olgularının (son 5 yıllık) dökümü ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 174599
  2. Yazar: FİRDEVS ÖZGİL
  3. Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-47- Z E Son 5 yıl içerisinde '(1977-1981) Şişli Etfal Eastafca- aesi î. Çocuk Kliniğinde 1370 intoxication olgusu yatmıştır. Bu, tüm yatan bastanım % 22,3'ünü teşkil etmekte ve büyük bir kısmının kaza i olduğu görülmektedir- Su nedenle bunun önüne geçmek ve binlerce çocuğun hayatını kurtarmak açısından ze hirlenme konusunda önlemler alınması, ailelerin aydınlatılma sı ve eksikliğini duyduğumuz, anında fikir alışverişi yapabi leceğimiz merkezlerin kurulması işlenmiştir. Ayrıca bu konuda reanimasyon klinikleri ile çalışma gerçeği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 48 - SUMMARY During 1977-1981 there were 1370 intoxication cases who were hospitalised in Şişli Etfal Hospital. These consti tuted 22,3 % of all hospitalised patient. Majority of these cases were acsidestai. Therefore, the importance of preventive measures, education of families and consultation centres within easy reach one are discussed in connection with this contex collaboration with reanimation clinics are stressed.