Benzalkonyum klorürün hastane infeksiyonu nedeni olabilen üç ayrı bakteri türüne etkileri
  1. Tez No: 174696
  2. Yazar: BİRSEN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. İSMET PAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hastanemizde kullanılmakta olan Benzalkonyum klo- rür'ün etki alanı ve süresini değerlendirmek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Kullandığımız test mikroorganizmalar Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia Coli ile Staphylococcus aureus'- dur. Antiseptiğin sulandırmaları 3/1000, 2/1000,5/10000 ve 1/10000 olarak hazırlandı. Etki süreleri; batırıp çıkarma 1 dakika, 5 dakika ve 15 dakikalık süreler kullanıldı. Bakteri süspansiyonları 2500 bakteri/l mi olarak hazırlandı. Test mikroorganizmaların bu yoğunluktaki süspansi yonuna batırılmış filtre kağıtları, belirtilen sürelerde antiseptik dilüsyonlarında bırakıldıktan sonra uygun- 34 - besiyerlerine yerleştirilerek 37 c de 24 saatte üreme olup olmadığına göre değerlendirildi. Elde ettiğimiz sonuçlar: Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia Coli için aynı olup antiseptiğin 2/1000 sulandırmasında 5 dakika, 1/10000 sulandırmasında 15 da kika, Staphylococcus aures için 2/1000 sulandırmada ba- tırip çıkarma süresi, 1/10000 sulandırılmada, ? 5 dakika* lık sürenin etkili olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
- 35 - SUMMARY This work is undertaken in order to evaluate the scope and the duration of the bactericidal effect of“Benzalconium chloride”, an antiseptic solution used in our hospital. The testing microorganisms used in this work were“Pseudomonas aeruginosa”and“Escherichia coli”and“Staphylacoccus aureus”. The dilutions of the antiseptic solution were 3/1000, 2/1000, 5/10.000 and 1/10.000. Bacterial suspensions were prepared as 2500 bac teria/ml. The filter papers immerced in the above-mentioned suspensions of the testing microorganisms were dipped in the dilutions of the antiseptic solution for a momentary- dipping and taking-out and for 1 minute, for 2 minutes, for 5 minutes, and for 15 minutes. After this procedure,- 36 - these filter papers were placed at the appropriate culture media and cultured for 24 hours at 3 7°C. The results were evaluated as the positive or negative. The results obtained were as follows: The antiseptic solution was effective at the dilution of 2/1000 for the duration of 5 minutes and at the dilution of 1/10.00 0 for the duration of 15 minutes against“pseudomonas aeruginosa”and“escherichia coli”The results for both type of bacterias were the same. As for“staphylococcus aureus”the antiseptic solution was effective at the dilution of 2/1000 for a momentary dipping and taking-out and at the dilution of 1/10.000 for the duration of 5 minutes.