Bazı antiseptiklerin ellerdeki kalıcı bakteri florası üzerine olan aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 16046
  2. Yazar: SEVGİ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜCAHİT DİZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ABSTKAXT Bu çalışmada İ° 7«5 povidon-iyod (Betadine), İ<> 4 klorhegzidin glukonat (Hibiscrub), $ 10 benzalkonyum klorid (Zefiran), $ 1.5 klorhegzidin ve °/° 15 cetrimide karışımı (Savlon), toz deterjan ve tıbbi olmayan bir kalıp sabunun ellerdeki kalıcı bakteri florasını azaltmadaki aktivitesi ve zamana bağlı olarak bu aktivitede görülen değişikliği saptamak; ayrıca, adı peçen preparatlar içinde canlı sis temlere uygulanabilecek en etkili olanları bulmak amaçlan mıştır. Çalışma sonucunda, ellerdeki kalıcı bakteri florasını azaltmada en iyi aktiviteyi İ° A klorhegzidin glukonat ve fo 7.5 povidon-ijrodun gösterdiği, ve denenenler içinde canlı sistemlere uygulanabilecek, en etkili preparatların bunlar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
? ABSTRACT The aim of this study has been, to find out the activity of 7»5 İ* povidone-iodine (Betadine), 4 $ chlorhexidine gluconate (Hibiscrub) » 10 c/> benzalconium chloride (Zefiran), a mixture of 1«5 İ* chlorhexidine and 15 İ° cetrinn.de ( 5 avion) 9 dust detergent and of a non-medical bar soap in decreasing the resident bacterial flora of the hands, and to determine the change o c curing in this activity depending on the time? and also to discover the most effective ones that cotiid be applied to the living systems, among the preparations -oned» As a result of the study» it has been found out that the best activity in decreasing the resident bacterial flora of the haxnds was carried out by 4 f° chlorhexidine gluconate and 7 »5 İ° povidone-iodine ? and that these preparations r among those tested, were the most effective ones that could be applied to the living systems»