Efervesan vajinal preparatların formülasyonları üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 31613
  2. Yazar: ASUMAN EVCİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
tekrar yığın açısı, basılabilirlik, konsolidasyon, akış hızı ve akıcılık parametreleri kontrol edilmiştir. Basımdan sonra ise, ağırlık sapması, sertlik tayini, ufalanma-aşmma kontrolü, pH, invitro dağılma süresi, etken madde miktar tayinleri, çözünme hızı kontrolleri, köpük kalıcılığı ve gaz çıkışı tayini yapılmıştır. Ana formülasyonlarda suppozituvarlar için de; ağırlık sapması, sertlik, invitro dağılma süresi, pH, etken madde miktar tayinleri, çözünme hızı kontrolleri, köpük kalıcılığı ve gaz çıkış tayini yapılmıştır. Tüm ana formülasyonlar; değişik sıcaklık ve nem ortamlarında ambalajlı ve ambalajsız olmak üzere 3 aylık ön stabilite incelemelerine tabi tutulmuşlardır. 170tekrar yığın açısı, basılabilirlik, konsolidasyon, akış hızı ve akıcılık parametreleri kontrol edilmiştir. Basımdan sonra ise, ağırlık sapması, sertlik tayini, ufalanma-aşmma kontrolü, pH, invitro dağılma süresi, etken madde miktar tayinleri, çözünme hızı kontrolleri, köpük kalıcılığı ve gaz çıkışı tayini yapılmıştır. Ana formülasyonlarda suppozituvarlar için de; ağırlık sapması, sertlik, invitro dağılma süresi, pH, etken madde miktar tayinleri, çözünme hızı kontrolleri, köpük kalıcılığı ve gaz çıkış tayini yapılmıştır. Tüm ana formülasyonlar; değişik sıcaklık ve nem ortamlarında ambalajlı ve ambalajsız olmak üzere 3 aylık ön stabilite incelemelerine tabi tutulmuşlardır. 170
Özet (Çeviri)
9) SUMMARY In our research, we have studied the technologically optimal formulations of effervescent vaginal tablet and effervescent vaginal suppositories which are effervescent vaginal preparations whose wide-spread production and use is not still well developed in our country. As model achive substances, mainly benzalkonium chloride and chlorhexidin HC1 which have antiseptic and antibacterial activity, are chosen. The active concentrations, of these substances used in formulations, have been determined microbiologically using various substances in varying ratios, formulations containing optimal properties in effervescent vaginal tablet and effervescent vaginal suppositories have been developed. In the first step, in preformulated tablets prepared without active substances; in powder mixtures before pressing cumulation angle, consolidation, flow rate, compressibility; after pressing; invitro dissolution duration, hardness and foam resistance have been determined. In suppositories before production the determination of place occupying factors of materials and the choice of PEG mixtures to the used have been done. Following production, in pref ormulations, hardness, invitro dissolution duration and foam resistance controls have been done. Afterwards the most suitable preformulations among the others are chosen and they are formulated with active 171materials seperately once more. In main formulations for tablets; before pressing, parameters of cumulation angle, compressibility, consolidation, flow rate and fluency are controlled once more. After pressing weight deviation, hardness calculation, destruction-erosion control, pH, invitro dissolution duration, determination of amount of active material, dissolution rate controls, foam resistance, determination of gas outflow have been calculated. In main formulations calculations of weight deviations, hardness, invitro dissolution duration, pH, determination of amount of active materials, dissolution rate controls, foam resistance and gas outflow determinations have been made also for suppositories. All the main formulations are tested for 3 months prestability observations in different temperature and humidity conditions both with cover and without cover. 172