Tercan-Mutu arası Karasu vadisi vejetasyonunun bitki sosyolojisi yönünden araştırılması ve erezyonun önlenmesi
  1. Tez No: 17479
  2. Yazar: YUSUF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1989-1990 yılları arasında, Tercan ve Mutu arasındaki alanın vejetasyonu araştırılmış ve erozyona karşı tabii olarak gelişen bitkiler tesbit edilmiştir. Araştırma alanı bitki türleri bakımından zengin olup, 68 familyaya ait 567 tür tesbit edilmiştir. Çoğu Asteracere (%12), Fabaceae (%9), Lamiaceae (%8.6) ve Poaceae (%7.8) familyalarına ait olan bu türlerin %38.8'i Irano-Turanien, %12.3'ü Avrupa-Sibirya ve %8.6'sı Akdeniz elementidir. Irano-Turanien elementleri Tercan ile Bağlar köyü arasındaki stepte, Avrupa-Sibirya elementleri Karasu Vadisi'ndeki dere kenarları ile vadinin yüksek kesimlerinde ve sulu çayırlarda, Akdeniz elementleri ise vadinin Sansa ile Mutu arasındaki güney yamaçlarında ve alçak kesimlerinde daha fazla bulunmaktadır. Hayat şekli bakımından alanda ençok bulunan bitkiler, hemikriptofitler (%37.6) ve terofitlerdir(%25). Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1964) metoduna göre araştırılmış olup, alanda başlıca dört tip vejetasayon tesbit edilmiştir. 1. Ruderal vejetasyon 2. Sulu alan vejetasyonu 3. Step vejetasyonu 4. Orman vejetasyonu Ruderal vejetasyon, karayolunun Tercan ile Mutu arasındaki kenarlarında gelişmiştir. Vadi yamaçlarından sürüklenen materyellerle sürekli tahrip edilmektedir. Bu nedenle, ruderal vejetasyonu temsil edebilecek bitki birliği gelişmemiş olup, vejetasyonun bitkileri, metin içerisinde liste halinde verilmiştir. Araştırma alanında bulunan sulu çayırlar, dere ve nehir kenarları ile göl ve bataklıklar, sulu alan vejetasyonu içinde değerlendirilmiştir. Bu vejetasyonda Typho-Phragmitetum australii, Hordeo- Ranunculetum grandiflorii ve Salicio-Tamaricetum parviflorae birlikleri belirlenmiştir. Step vejetasyonu, daha çok Tercan ile Bağlar köyü arasındaki sahadayaygındır. Alandaki erozyona karşı önemli bir vejetasyon tipi olup, Astragalo-Artemisietum araraticae birliği ile temsil edinmektedir. Orman vejetasyonu ise Karasu Vadisi'nde bulunmaktadır. Araştırma alanının en önemli vejetasyonu olup, bu vejetasyonda Cotinetum coggyriae, Juniperetum communii ve Quercetum pinnatilobae birlikleri saptanmıştır. Araştırma alanındaki bitki birliklerinin oluşumu ve yayılışında toprağın etkisini belirlemek için birliklerin bulunduğu yerlerden toprak örnekleri alınmıştır. Bu örneklerin pH, total, tuz, kireç, fosfor ve organik madde analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, bitki birliklerine ait toprakların bu maddeler yönünden fakir olduğunu ve tuzluluk probleminin bulunmadığını göstermektedir. Bu analiz sonuçları, varyans analizi ile test edilmiştir. Test sonuçlarına göre, bitki birliklerinin oluşumu ve yayılışında pH, kireç, fosfor ve organik madde miktarlarının istatistiki bakımından önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, birlikler üzerinde iklim, topografya ve yüksekliğin de etkili olduğu anlaşılmıştır. Araştırma alanında erozyona karşı, doğal olarak gelişen bitkiler tesbit edilmiştir. Alandaki erozyonun önlenmesinde bazıları ile denemeler yapılmıştır. Toprağın aşırı geçirgen olması ve ilkbaharın kurak geçmesine rağmen, Cotinus coggyria (Boyacı sumağı), Salix alba (Aksöğüt) çelikleri ile Acer tataricum (Akçaağaç) ve Qercus petraea (Sapsız meşe) tohumlarının deneme sonunda gösterdikleri gelişme, umut verici olmuştur.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY In this research, the vegetation of the region between Tercan and Mutu has been investigated, and the plants naturally growing againist to erosion, have been determined during the years of 1989-1990. The investigated area is rich in plant species and 567 species, belong to 68 families, have been found. Most of these species are belong to the families of Asteraceae (12%), Fabaceae (9%), Lamiaceae (8.6%) and poaceae (7.8%). On the other hand, the distribution of these plants species with respect to the floristic regions are as follows; 38.8% Irano-Turanien, 12.3% Euro-Siberian and 8.6% Mediterranean origined- According to these ration, Irano-Turanien elements showed a dominancy in the region between Tercan and Bağlar village, but Euro-Siberian elements in the valley of Karasu and the high levels of these valley, and Mediterranean elements in the south parts and lower levels of thes valley were more dominancy respectively. The most spread biological spectrum of regional flora was hemycryptophytes (37.6%) and therophytes (25%). In order to investigate the vegetation of the research area, Braun-Blanquet's method has been used. The vegetation of the studied area are clasified under 4 categories. LRudeal vegetation 2. Watery area vegetation 3. Steppe vegetation 4. Forest vegetation Ruderal vegetation was more spread on the side of road between Tercan and Mutu. The materials coming from the sides of the valley have been damaging this vegetation continuously. So, the representative plant association with this vegetation have don't grow enough and these plants have been listed in this study. The associations with the stream vegetation are the Typho-Phragmitetum australii, Hordeo- Ranunculetum grandiflorii and Salicio-Tamaricetum parviflorea. The stepphe vegetation is more spread on the area between Tercan and Bağlar village. TheIV association of the steppe vegetation is Astragalo-Artemisietum araraticae and this association was found to be important in order to prevent erosion in this area. The forest vegetation was placed on the valley of Karasu. This vegetation is the most important vegetation in the studied area and the associations of thes vegetation were Cotinetum coggyriae, Juniperetum communii and Quercetum pinnatilobae. In order to determine the effects of soil characteristics on the plant associations of research area, the soil samples taking from studied area have been analyzed for pH, total salt, lime, phosphore and organic matter. As a result of this analysis it was found that, the research area is poor for these parameters and there is not a salinity problem for this region. According to the statistical analysis it was also found that pH, lime, phosphore and organic matter contens have an important effect on appearing of plant associations. Climate, topography and altitude factors have also important effect on this associations. Naturally growing plants which can be used against to erosion were determined and some experiments were made by using this plants to prevent the erosion in this area. The growing of the Cotinus coggyria with rooteds, the rootless of the Salix alba and the seeds of Acer tataricum and Qercus petraea were found to be hopefull for this purpose.