İlkçağ tarihinde Tercan ve yakın çevresi
Tercan and it?s neighborhood in the ancient history
- Tez No: 217291
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Erzincan İli'ne bağlı Tercan İlçesi, Doğu Anadolu Bölgesinde, bölgenin Yukarı Fırat havzasında, doğal geçitlerin üzerinde, stratejik öneme sahip bir bölgede yer almaktadır. Tercan ilkçağ tarihi boyunca, coğrafi özelliklerinin de etkisiyle birbirine komşu kavimler, devletler ve hatta kültürler arasında bir sınır bölgesi olduğu gibi, aynı zamanda bu kültürler arasında bir geçit, bir köprü olma özelliği taşımıştır. ?İlkçağ Tarihinde Tercan ve Yakın Çevresi? konulu yüksek lisans tezinde, elde bulunan yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler bir arada değerlendirilmiş, Tercan'ın Eskiçağ tarihi, kanıtlarıyla birlikte belirli bir metot dâhilinde ana hatlarıyla yazılmaya çalışılmıştır. Böylelikle, hem Eskiçağ boyunca siyasi açıdan hangi egemen güçlerin kontrolü altında kalmış olabileceği, hem de kültürel anlamda bu egemen güçlerin bölgeyi ne oranda etkileyebildikleri soruları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Tercan is the township of Erzincan, located in the Eastern Anatolia Region, in the Upper Euphrates basin of the region, which has a strategic importance with its location to the natural gates. During the Ancient History, also with the effect of its geographical properties, Tercan formed a border region between the neighboring tribes, countries and even cultures. Moreover this, it formed a passage, or a bridge with its situation amongst the neighboring cultures. In this master thesis titled ?İlkçağ Tarihinde Tercan ve Yakın Çevresi?, written sources and archaeological evidences considered together and the main lines of the Ancient History of Tercan tried to composed with a certain method. Thus, we can put forward the questions of ?which ruling powers controlled the region and what is the level of their cultural influence on the region during the ancient history