Sağlam, pişirilmiş ve çimlendirilmiş çeşitli baklagil katkılarıyla, mayasız ve maya ilavesiyle fermente edilen tarhananın bazı fiziksel, kimyasal ve besinsel özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 17478
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ELGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmada, değişik işlemlere tâbi tutulmuş baklagil taneleri, mayalı ve mayasız şartlarda tarhana formülasyonuna ilave edilerek, besin maddelerince zenginleştirilmesi ve besin değerinin artırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kontrola karşı üç baklagil çeşitinin (soya, mercimek, nohut), üç farklı işleme (sağlam, pişmiş ve çimlendirilmiş) tabi tutularak, tarhana formülasyo nuna ilavesiyle mayalı (S.Cerevisiağ ve mayasız şartlarda elde edilen tarhana örneklerinde; ham kül, ham selüloz, ham yağ, ham protein, nişasta, Ütrasyon asitliği, pH, suda protein eriyebilirliği, çiğ ve pişmiş tarhanada protein smdirilebilirliği, enerji, demir, çinko, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, jelatinizasyon zamanı ve sıcaklığı ile 5., 10. ve 15. dakikalardaki jelatinizasyon pik yükseklikleri faktöriyel plana göre iki tekerrürlü olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, certain legume seeds processed by different treatments were added into tarhana formulation in yeasted (S. cerevisfae) and unyeasted conditions, for ob taining a tarhana which was the more nutritious and increased nutritient contents. For this purpose three legume seeds (soybean, lentil and chick-pea) versus control preapared with three different processes (sound, cooking, germination) were prepared and added to tar«hana fermented in yeasted and unyeasted conditions. Crude ash, crude cellulose, crude fat, crude protein, starch, titratable acidity, pH, water soluble protein, protein digestibility of raw and cooked tarhana, energy value, iron, zinc, calsium, potassium, phosphorus and magnesium contens, the time and temperature of gelatinization, the gelatinization peak heights at 5"\ 101*1 and 15^ minutes of the tarhana samples were determined and the results were evaluated statistically according to the factorial design.