Akut hepatitli hastalarda ve kan merkezi donörlerinde hepatitis -B surface antijeni insidansı
- Tez No: 174866
- Danışmanlar: DR. ENVER KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
- 94 - ÖZET 100 akut hepatitli hastada ve 72.827 kan donöründe he patitis B surface antijen (HBsAg) pozitifliği araştırılmış ve literatürle karşılaştırılmıştır. HBsAg tayininde akut hepatitli hastaların hepsi direkt pasif hemaglüt inasyon yöntemi ile araştırılmıştır. Donörlerin büyük bir kısmı Count er- immun-el ektroforez, bir kısmı da di rekt pasif hemaglü tina syon yöntemiyle kontrol edilmişlerdir. HBsAg pozitifliği akut hepat it 1 iler de % 39, kan bağışı yapan donörlerde % 5,09 olarak bulunmuştur. Viral Hepat it lerde : 1- Bulgularımıza göre HBsAg pozitifliği erkeklerde daha yüksek" oranda tespit edilmiştir. 2- Hepatitis B surface antijeni pozitifliğini her yaş grubunda tespit ettik. Yalnız erişkin hastalarda daha yüksek oranda bulduk. 3- Literatüre göre tip A ve tip B aynı klinik gidişi gös termektedir. Tip B daha ağır seyredebilir. Bizim HBsAg tespit ettiğimiz hastaların bir kısmının95 - klinik seyirleri diğerlerine nazaran daha ağır geçmiş ve uzun müddet seyretmiştir. Kan Donörler inde : 1- Donörlerde yapılan araştırmalarımızda HBsAg pozitifli ği Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'ya oranla daha yüksek bulunmuştur. Bu oran Afrika ve Uzak Doğu ülkelerindeki orandan daha düşük bulunmuştur. 2- Asker donörlerde HBsAg pozitifliği oranı sivil döner lerden daha yüksek bulunmuştur. 3- Kanlarında HBsAg taşıyanların kanı kul lanı 1 amıyacağ ın- dan bu donörleri en hassas yöntemlerle araştırmak ge rekir. Bizim araştırmalarımızda pasif hemaglüt inasyon yönteminin Count er-Immun-Elektrof orez yönteminden daha hassas olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 96 - SUMMARY In 100 patients with acute hepatitis and in 72,827 blood donors, the positivity of hepatitis B surface antigen (HBsAg) has been searched and compored with medical litera ture. In determination of HBsAg, the patients with acute hepatitis have been analized by the direct hemaglu t ina t ion method. A lot of donors have been controlled by counter-im mune-elect rophorous method, and the rest by the method of direct passive hemaglut ina t ion. The positivity of HBsAg has been found to be 39 % in acute hepatitis, 5,09 % in blood donors. In viral hepatitis: 1- Our researches have proven that the positivity of HBsAg have been determined to be higher in proportion in men than in women. 2- We have found the positivity of Hepatitis B surface antigen in all age groups. 3- According to the medical literature, type A and type B have shown the same. el ini ca 1 development. Type B can be developed more slowly.97 - The clinical period of recovery of some of our patients with HBsAg have been found out to be slower and longer than the others. In blood donors : 1- In researches with donors, the positivity of HBsAg has been found out to be proportionally higher in North America and West Europe than in Africa and the far East countries. 2- The positivity of HBsAg has been found out to be proportionally higher in donors of the military people than of civilians. 3- Blood containing HBsAg cannot be used for transfusion. Therefore blood donors must be analized by the most sensitive methods. In our researches, the method of passive hemagl ut inat ion has been found out to be more sensitive than the method of Count er-Immune-E le ct ro- phorous.