İnmenin ilk 48 saatinde başvuran hastalarda serum troponın ı ve ck-mb enzim seviyesi değişiklikleri ve bunun inme alt tipleri ile olan ilişkisinin araştırılması
The investigation of the levels of serum troponin i and ck-mb enzyme levels within the first 48 hours of stroke and the relationship of these enzyme levels with stroke subtypes
  1. Tez No: 535264
  2. Yazar: ARİFE ÇİMEN ATALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ORHAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ Akut iskemik ve hemorajik serebrovasküler olayların kalp fonksiyonları üzerine olan olumsuz etkileri birçok çalışmada bildirilmiştir. Özellikle elektrokardiyografik değişiklikler (EKG), sol ventrikül disfonksiyonuna dair klinik ve ekokardiyografik (EKO) bulgular ve kalp enzimlerinde artış bildirilen değişiklikler arasındadır. Troponın I ve CK-MB, myokard hücrelerdeki hasarı yüksek sensivite ve spesifite ile belirleyen ve pratikte yaygın kullanımı olan enzimsel belirteçlerdir. Bu çalışmada akut inme sonrası ilk 48 saatte başvuran hastalarda CK-MB ve Troponin I enzim düzeylerindeki değişiklikler ve bu değişikliklerin inme alt tipi ve lokalizasyonu ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil nöroloji birimine bir yıl içerisinde başvuran, iskemik veya hemorajik tipte inme tanısı almış, 18-80 yaş arası 78 olgu değerlendirmeye alındı. İnme öncesi 3 hafta içerisinde serum Troponin I ve CK-MB düzeylerini etkileyebilecek kardiak iskemi (miyokard enfarktüsü, atipik angina pektoris) anamnezi olan 8 olgu olgu çalışma dışı bırakıldı Hastaların detaylı anamnez, sistemik ve nörolojik muayneleri, rutin laboratuvar tetkikleri, nörogörüntülemeleri, monitorize elektrokardiyografi ve transtorasik EKO incelemeleri yapıldı. Her hastada heparinli tüpe venöz kan örneği alınarak hastane merkez laboratuvarında serum CK-MB ve Troponın I düzeyleri çalışıldı. Hastaların EKG incelemelerinde akut myokard iskemisi bulgusu bulunanlar ya da ekokardiyografik incelemede iskemi lehine bulgusu olanlar çalışmaya dahil edilmedi. CK-MB için normal serum düzeyi 0-24 U/L, Troponın I için 0,03 mikrogram/L olarak kabul edildi. BULGULAR Enfarkt alanı N(sayı) %(yüzde) Posterior serebral (PCA) 12 17 Middle serebral (MCA) 25 36 Anterior serebral (ACA) 8 11 Laküner (L) 12 17 Hemorajik (H) 13 19 Otuz yedi erkek (%53) ve 33 kadın (%47) olmak üzere toplam 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması kadınlar için 63±11,1 ve erkekler için 69 ±10,3 idi. Kadın hasta grubunun 8'inde (%40), erkek hasta grubunun 12' sinde (%60) olmak üzere 70 hastanın 20' sinde (%35) Troponin I değerleri laboratuvar normallerinin üzerinde (≥ 0,04) bulundu. CK-MB değerleri değerlendirildiğinde kadın grubun 15' inde (%56) ve erkek hasta grubunun 12' sinde (%44) CK-MB değerleri normalden yüksek (≥24) bulundu. İnme alt tiplerine göre enzim yüksekliklerinin dağılımına bakıldığında PCA alanında iskemisi olan grupta 2 hasta (%17), MCA alanında iskemisi olan grupta 15 hasta (%60), ACA alanı iskemisi olan grubupta 1 hasta (%13) ve L iskemi grubunda 0 hasta (%0) bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The unfavorable effects of acute ischemic and hemorrhagic cerebrovascular events on the cardiac functions are reported in a variety of studies. Especially electrocardiographic (EKG) changes, clinical and echocardiographic (ECO) symptoms of left ventricle dysfunction and elevation of cardiac enzymes are amongst the reported changes. Troponin I and CK-MB are commonly used enzymes in practice to detect the myocardial damage with high specificity and sensitivity. We aimed to investigate the changes of Troponin I and CK-MB at the first 48 hours of stroke and the relationship of these enzymatic changes with stroke subtypes. MATERIAL AND METHODS