Diploid ve ototetraploid plantago media'da DNA miktarlarının karşılaştırılması
A comparative study on DNA amount of diploid and autotetraploid plantago media
- Tez No: 68139
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DİPLOİD VE AUTOTETRAPLOİD PLANTAGO MEDİA'DA DNA MİKTARLARININ KARŞILAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) SEMA TÜLAY ÖNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1997 ÖZET Bu çalışma; Piantago media ve onun farklı ploidi düzeylerindeki ilk karşılaştırmalı DNA miktarı analizi olmakla birlikte, aynı zamanda Genus Piantago 'da da ilk DNA miktarı analizi olma özelliği taşımaktadır. Araştırma sonuçları P. med/a'nın autotetraploid tabiat arz ettiğini destekler yöndedir. Diploid P. media' larda ortalama DNA miktarı 9.05 ± 0.49 pg olarak hesaplanmış, bu bitkiler arasında çok yaygın olmasa da bir DNA miktarı varyasyonu tesbit edilmiştir. Autotetraploid bitkilerde ortalama DNA miktarı 15.57 ± 0.27 pg olup, bu değer diploid ataların yaklaşık olarak 1.72 katıdır. Autotetraploidlerin varyasyonu ise, diploidlerin. varyasyonuna kıyasla daha düşük bulunmuştur. Yapay tetraploidlerin gözlenen DNA miktarı 18.10 ± 0.27 pg olup, bu değer beklenen değere (18.23 pg) yakınlık arz etmektedir. Yapay tetraploidlerin bu durumu diploidlerin ve autotetraploidlerin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, ototetraploidlerin ilk ortaya çıkışlarından günümüze kadar bir DNA miktarı kaybına uğradıkları tesbit edilmiştir. Bu azalma meydana gelirken, azalmadaki varyasyonun düşük tutulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A COMPARATIVE STUDY ON DNA AMOUNT OF DIPLOID AND AUTOTETRAPLOID PLANTAGO MEDIA (Ph.D Thesis) SEMA TÜLAY ÖNER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1997 ABSTRACT This study is first to reveal DNA analysis not only in different ploidy levels of P. media, but also in genus Plantago. DNA amount data support the autotetraploid nature of P. media. Mean DNA value of diploids was found to be 9.05 ± 0.49 pg. Results suggest that, diploids are variable in their DNA amounts. In autotetraploids, mean DNA amount was obderved to be 15.57± 027 pg. This figure was found to be 1.72 times higher than the mean value of diploid progenitors. Autotetraploids were less variable in their DNA amounts in comparison with diploids. Mean DNA amount in induced tetraploids was estimated as 18.10±0.27 pg being very close to the expected value (18.23 pg). A comparison was made on mean DNA values of induced tetraploids with diploids and autotetraploids and it is concluded that, the selection mechanism acts for reduction, but with a low variation, in DNA amount of autotetraploids.