Hilmi Yavuz'un şiirlerinde lirizm
Lyricism in the poems of Hilmi Yavuz
  1. Tez No: 174875
  2. Yazar: BUKET ŞAFAK CİĞEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tezde, Hilmi Yavuz'un şiirleri 'lirizm' açısından değerlendirilmiştir, önce 'lirik' kavramının tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş, daha sonra 'Dünya Edebiyatı' ve 'Türk Edebiyatı'nda 'lirik şiir' in gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Hilmi Yavuz'un şiirlerinde 'lirizm' verilirken; şairin içinde yer aldığı gelenek göz önünde bulundurularak, şiirlerini temellendirdiği yapı içerisinde etkilendiği Yahya Kemal, Ahmet Haşim gibi şairlerin ve Batı edebiyatından da Adorno ve Paul de Man' m 'lirizm 'ile ilgili görüşleri çerçevesinde şiirleri incelenmiştir. Çalışma, giriş, sonuç ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Girişte 'lirik' kavramı üzerinde durularak edebiyat içinde 'lirik' in yerine değinilmiş ve buradan hareketle 'lirik şiir' tanımı yapılmıştır. Birinci bölümde dünya edebiyatında ve Türk edebiyatında 'lirik şiir'in gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. îkinci bölümde şair Hilmi Yavuz'un hayatı ve sanatı üzerinde durulmuştur. Tezin ana konusunu oluşturan üçüncü bölümde ise Hilmi Yavuz'un şiir kitaplarından Bakış Kuşu (1969), Bedrettin Üzerine Şiirler (1975), Doğu Şiirleri (1977) (Yeditepe Şiir Armağanı), Mustafa Suphi Üzerine Şiirler, Yaz Şiirleri (1981), Gizemli Şiirler (1984), Zaman Şiirleri (1987) (Sedat Simavi Edebiyat Ödülü), Söylen Şiirleri (1989), Ayna Şiirleri (1989), Çöl Şiirleri (1996), Akşam Şiirleri (1999), Yolculuk Şiirleri (2001) ve Hurufi Şiirler (2005) kronolojik sırayla değerlendirilmiştir. Şiirlerinde kendi bireysel tarihinden izler bulunan Hilmi Yavuz, gerek toplumsal olaylar ve gerekse geleneğin içinden yazdığı her şiir kitabında belli bir temayı ele almış ve seçtiği temaları 'dil' ile kuşatmıştır. Toplumsal olayları konu edinirken bile şairin kendi 'ses'ini duyarız. Adorno'nun 'toplumsal çatışmanın öznel ifadesi' olarak tanımladığı lirizm, Hilmi Yavuz'da kendini dilde duyurur. Kavramları imgeye dönüştüren şair, sözdizimi kurallarının dışına çıkarak, dilbilgisel aykırılıklara başvurarak ve yeni biçim denemeleriyle anlamı geriye itmiş; Dil'e Saussure'ün verdiği anlamı yükleyerek, şiirde sözcüğün kendini, sözün müziğini ön plana çıkarmıştır. Hilmi Yavuz'un şiirlerinde Dil'in anlam yönü, imgeyle ortaya çıkar. Ancak yine şairin şiirlerinde Dilin ses yönü, anlam yönünün önüne geçer. Bu da Hilmi Yavuz'un şiirlerinde ritmin, ahengin ön plana çıkmasını, lirik bir üslup yakalamasını sağlar. Sonuç'ta bu verilerden yola çıkarak, Hilmi Yavuz'un şiirlerinde bütünlük içerisinde lirizmin nasıl bir gelişim gösterdiği saptanmıştır. Anahtar Sözcükler Hilmi Yavuz Şiir Lirizm Dil Söz Ritm
Özet (Çeviri)
In this thesis, the poems of Hilmi Yavuz are analyzed from the lyricism point of view. First the historical development of lyric is presented, and then the lyric poem development in the world literature and Turkish literature is given. While presenting lyricism in Hilmi Yavuz' s poems, thinking the traditions that he lives in, the structure that he builds his poems are analyzed in the view of the influence of the poets Yahya Kemal, Ahmet Haşim and the thoughts about lyricism of Adorno and Paul de Man from the western literature. This work consists of introduction, conclusion and three main sections. Introduction contains the lyricism concept and the position of lyricism in the literature. Then the definition of lyric poem is made. In the first part information about the development of 'lyric poem' in the world and Turkish literature is given. The second part concentrates on the life and works of Hilmi Yavuz. The third part forms the main subject of this thesis. In this section the poem books Glance Bird (1969), Poems About Bedrettin (1975), Eastern Poems (1977) (Yeditepe Poetry Award), Poems About Mustafa Suphi, Summer Poems (1981), Mysterious Poems (1984), Temporal Poems (1987) (Sedat Simavi Literature Award), Myth Poems (1989), Mirror Poems (1989), Desert Poems (1996), Evening Poems (1999), Journey Poems (2001) and Symbolic Poems (2005) of Hilmi Yavuz are evaluated in chronological order. Hilmi Yavuz, writes his poem books whether with social issues or coming from tradition. He deals with a theme and surrounds the themes with the 'language'. Even while dealing with social issues we can hear his inner voice. The definition 'subjective expression of social conflict' of lyricism of Adorno, finds itself in the language of Hilmi Yavuz. He even announces himself in the language. The poet, converts the concepts to symbols, beyond the regular rules of words, he applies grammatical mistakes and pushes the meaning backward with his new form experiments; he loaded the meaning of Saussure's to language and put forward the word itself and the rhythm of word in the poem. In the poems of Hilmi Yavuz, the meaning of the language becomes visible with symbols. But the voice part of the Language, comes before the meaning. This brings forward rhythm, harmony in his poems and provides him to catch a lyric pronunciation. Conclusion establishes the development of lyricism in his poems by using this data. Key Words Hilmi Yavuz Poem Lyricism Language Word Rhythm