'Yeni Başlayanlar İçin Metafizik' ve 'Ermiş' 'Ermişin Bahçesi' kitapları örneğinde Cahit Koytak ve Halil Cibran'ın şiirlerinde felsefe
'Yeni Başlayanlar İçin Metafizik' and 'Ermiş' & 'Ermişin Bahçesi': philosophy in the poems of Cahit Koytak and Khalil Cibran
  1. Tez No: 899786
  2. Yazar: AMAL HAMZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şiir ve felsefe arasında her zaman ilişki kurulmuştur. Hatta pek çok filozof felsefelerini şiir yoluyla dile getirmiştir. Modern Türk Edebiyatında çokça eser veren Cahit Koytak da şiirleriyle bir anlamda felsefe yapmaktadır. Arap dünyasında ve bütün dünyada tanınan Lübnanlı şair Halil Cibran da şiirleriyle felsefe yapan bir şairdir. Felsefe doğası gereği öznel bir alanı içerir. Her iki şairin şiirleri aracılığı ile nasıl bir felsefi tavır sergiledikleri araştırmağa değer bir konudur. Bu tezde işte bu konu araştırılacaktır. İlk önce her şair ayrı ayrı ele alınacak, daha sonra da karşılaştırılacaktır. Halil Cibran'ın pek çok kitabı vardır ve bu kitaplar dünyada pek çok dile de çevrilmiştir. Bu kitaplardan biri olan“Ermiş”ve onun devamı sayılan“Ermişin Bahçesi”en çok okunan ve pek çok dile çevrilen bir kitaptır. Tezde Halil Cibran'ın bu kitapları seçildi. Cahit Koytak da şiirlerinde felsefi konulara çokça yer veren bir şairdir. Cahit Koytak, özellikle“Yeni Başlayanlar İçin Metafizik”adını taşıyan kitabında, kitabın ardından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak felsefe yapmaktadır. Bu sebeple Cahit Koytak'ın adı geçen kitabı seçildi. Burada öncelikle felsefenin ne olduğu tartışılacaktır. Bu konuda önemli bir kaynak olan Takiyyedin Mengüşoğlu'nun“İnsan Felsefesi”adlı kitabından yola çıkılacaktır. Daha sonra felsefenin temel terimleri farklı kaynaklardan derlenecektir. Özellikle Selahattin Hilav, Nemi Uygur, Hilmi Yavuz ve Füsun Akatlı gibi yazarların edebiyat felsefe ilişkisine dair kitap ve çalışmalarından yararlanılacaktır. Bu konuda bilhassa Hilmi Yavuz'un“Yazın Üzerine”ve“Felsefe Üzerine ”adlı kitapları irdelenecektir. Cahit Koytak'ın şiir kitapları dışında hem gazetelerde hem de internet sitelerinde yazdığı şiir felsefe ilişkisini içeren yazıları da incelenecektir. Tez, şiir felsefe ilişkisini ortaya koyması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There has always been a relationship between poetry and philosophy. Many philosophers even expressed their philosophies through it. Cahit Koytak, who has written many works in Modern Turkish Literature, also philosophizes in a sense with his poems. Lebanese poet Khalil Gibran,known in the Arab world and all over the world, is also a poet who philosophizes with his poems. Philosophy inherently involves a subjective field. It is a subject worth researching what kind of philosophical attitude both poets exhibit through their poems. This issue will be investigated in this thesis. First, each poet will be discussed separately and then compared. Khalil Gibran has many books and these books have been translated into many languages around the world. One of these books,“The Saint”and its sequel,“The Garden of the Saint”, are the most read books and have been translated into many languages. These books of Khalil Gibran were selected in the thesis. Cahit Koytak is also a poet who includes a lot of philosophical topics in his poems. Cahit Koytak mainly engages in philosophy, especially in his book titled“Metaphysics for Beginners”, as can be understood from the end of the book. For this reason, Cahit Koytak's mentioned book was chosen. Here, first of all, what philosophy is will be discussed. The basis will be based on Takiyyedine Mengüşoğlu's book“Human Philosophy”, which is an important source on this subject. Then, the basic terms of philosophy will be compiled from different sources. Particularly, books and works of authors such as Selahattin Hilav, Nemi Uygur, Hilmi Yavuz and Füsun Akatlı on the relationship between literature and philosophy will be benefited. On this subject, especially Hilmi Yavuz's books“On Literature”and“On Philosophy”will be examined. Apart from Cahit Koytak's poetry books, his articles on the relationship between poetry and philosophy, written both in newspapers and on websites, will also be examined. The thesis is important in terms of revealing the relationship between poetry and philosophy.