Hilmi Yavuz'un şiirlerinde edebî değer arayışı
A search of literary value in Hilmi Yavuz's poems
- Tez No: 277046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, 1950'li yıllardan beri şiir yazan, şiir üzerine düşünen ve pek çok farklı alanda fikir üreten Cumhuriyet Dönemi Türk şair - yazarlarından Hilmi Yavuz (1936 - )'un şiirleri, kendi üslubu ve söyleyişine has fonetik ahenk unsurları ve şekil özellikleri bakımından incelenmiştir. Öncelikle, şiir dili, edebî değer ve ahenk kavramlarının birbirleriyle olan ilişkisi sorgulanmış ve tezin kapsamı, bir edebî değer ölçütü olarak şiirlerde mevcut olan ses ve şekil özelliklerinden müteşekkil ahenk unsurları ile sınırlandırılmıştır. Öncelikle şairin şiirlerinde bulunan Türk şiir geleneğine ait klasik ses benzerlikleri ve nazım şekilleri tespit edilmiş, bunların kullanım sıklıkları ve şairin söyleyişindeki etkileri incelenmiştir. Şairin şiirlerindeki ses akışı, ses tekrarı ve ses benzerliklerine çeşitli açılardan yaklaşılarak yorumlar yapılmıştır. Bu esnada ortaya çıkan Hilmi Yavuz'a ait orijinal kullanımlar, denemeler ve gelenekten yararlanılarak meydana getirilen yeni benzerlikler tasnif edilmiş ve örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır. Şairin şiirine ait şekil özellikleri de benzer bir yöntemle incelenerek, hem içindeki Türk şiir geleneğinden geliştirilen nazım şekilleri hem de Batı şiirinden geliştirilen nazım şekilleri değerlendirilmiş ve bunların dışında kalan şekiller de şairin kendisine has eğilimleri etrafında irdelenmiştir. Böylelikle ortaya ses benzerlikleri ve nazım şekilleri hakkında Hilmi Yavuz'un şiiri çerçevesinde değerlendirilebilecek yeni teklifler çıkmıştır. Ayrıca çalışmanın sonunda şairin şiirinin genel ve şiir kitaplarına göre değişen ahenk özellikleri bir arada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hilmi Yavuz (1936 - ) is a Turkish poet and writer who has been writing poems, thinking on poetry and producing ideas in many different areas of literature since 1950?s. This thesis aims to examine his poems according to phonetical harmonic elements that are specific to his style and by means of formal features. In this study, firstly the relationships among language of poetry, literary value and the term ?harmony? are questioned and the scope of the thesis is limited to harmonic elements that are composed of phonetic and formal properties. First of all, based on his poems a search for classical sound similarities and poetic forms that belong to traditional Turkish poetry is made. The frequency for this kind of usage and the effect of that tradition on his poems are examined. Phonetic flow, repetition and resemblances in his poems are evaluated and commented on with different aspects. While examining the poems in such manner it is detected that there are some original usages, tries and new kinds of similarities made by benefiting from the tradition. These features of his poems are classified and exemplified. The formal features of his poems are examined by using a similar method. Formal features that are created by benefiting from Turkish poetry tradition or Western poetry are evaluated. Poems other than these are considered to be his own inclinations. After this research some new offers about phonetic resemblances and poetic forms are made that can be put into a frame of his poems. Lastly harmonic features of his poems described differently according to general opinion of poets and to some poetry books are evaluated together.