Osman Gazi Sağlık Ocağı bölgesindeki ailelerin sosyo ekonomik ve kültürel düzeyleri ile sağlık hakkında bilgi tutum ve davranışları
- Tez No: 174879
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1982
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, insanı n saflık durumunu belirlemede önemli £ ölçüde etkili olan aile yapını ile annelerin saflık hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını, bebek sağlığında incelemeye çalıştım. insan, ilk yaşta ailesinden en fazla etkilenir ve sağlık, beslenme ~ihi konularda en çok gözetildiği yaş yine ilk bir yaştır. Ailede :u denli değerli bulunan ve ilgilenilen bebeğin sağlığının aile safi irin ı ve toplum sağlığını betimleneceğinden yola çıkarak araştırmaya başladım. ;'f>nn:;ba« ailenin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısının be bek sağlığını etkilediğini ve özellikle annelerin bilgi, tutum ve davranışlarının sağlıkta etkin olduğunu gözledim. Aile toplumun en küçük sosyal birimi olduğundan toplumu tanımlayan iyi bir örnekti. 4r aştırmamda^ ailede kültürün ve ekonomik koşulların davra nışla.-', etkisini, öğrenim düzeyinden daha güçlü ve etkin buldum.
Özet (Çeviri)
In this research, I studied family structure going between from the Health of the baby and the knowledge, attitudes and beha viors or the Mathers wfoieh vere very effectual indicators for the Health of t.he man. The man is influenced very much from the Mother in the first age and is protected at the some subject matters like the subject of Nutrition and Health ^which is in the first age again. I -was started of this research from the health of the baby vho is worthy and is- be interested at the family, describes the family health and the com munity health. In the conclusions! observed the family sutructure social, economic and cultural is effected to the health of the. baby^and the knowledge, attitudes and behaviors of the Mothers are active for. the health specially. The family w as a good demonstrative example for the.Community because it was the must little social unit of the community. I founded the effect of the culture and economical conditions of the family is more active and powerful than the edication level to the beheviors.