Basamaklı öğretim programıyla desteklenmiş proje tabanlı öğrenmenin sürece, öğrenen ve öğretmen görüşlerine etkisi
Effect of project based learning aproach supported by layered curriculum on learning process, opinions of the learners and teachers
- Tez No: 174919
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Öğrenen merkezli bakış açısıyla öğrenme ortamını organize eden çağdaş öğrenme anlayışlarından biri olan proje tabanlı öğrenmenin, öğrenme ortamına katkılarının uzun soluklu bir çalışma ile ortaya konulması amacıyla bu çalışma kurgulanmıştır. Proje tabanlı öğrenme, basamaklı öğretim programıyla desteklenerek süreçte meydana gelen değişim sürecinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla çalışma Ankara ili özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu 5-B sınıfında Sosyal Bilgiler dersi kapsamında disiplinlerarası bağlantının temele alınmasıyla bir yıl yürütülmüştür. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiş; güz yarıyıl etkinlikleri işbirlikli proje tabanlı öğrenme etkinlikleri, bahar yarıyıl ise basamaklı öğretim programı çerçevesinde bireysel öğrenme görevlerine odaklanılan proje tabanlı öğrenme anlayışı işe koşulmuştur. Çalışmada, araştırma problemine bağlı olarak nitel ve nicel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem işe koşulmuştur. Ağırlıklı olarak nitel veri toplama yöntemlerinden yararlanılan bu çalışmada; öğrenme süreci gözlenmiş, öğretmen, öğrenen ve okulun program geliştirme uzmanlarının görüşleri alınmıştır, öğrenenlerin öğrenme sürecinde elde ettikleri puanlarıyla bilişsel faaliyetleri ve bilişsel faaliyetleri arasında ilişkilerin belirlenebilmesi amacıyla da Raven Standart Progresif Matrisler Testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda basamaklı öğretim programıyla desteklenen proje tabanlı öğrenme anlayışının öğrenme sürecine olumlu katkılar getirdiği, öğrenenlerin çalışmadan büyük keyif aldıkları ve katılımcı rollerinde bir artış kaydedildiği, öğrenen ve öğretmenler için öğrenme ortamının daha anlamlı hale geldiği öğrenen, öğretmen ve program geliştirme uzmanlarının görüşleri ve yapılan gözlemlerle ortaya konulmuştur. Raven Standart Progresif Matrisler Testi'nden elde edilen sonuçlara dayalı olarak akademik bakımdan farklı basamaklarda yer alan öğrenenlerin bilişsel faaliyetler bakımından aynı düzeyde oldukları, ancak akademik bakımdan daha alt basamakta yer alan öğrenenlerin üst basamaklarda yer alan öğrenenlere göre daha fazla zaman harcadıkları görülmüştür. Anahtar Sözcükler Basamaklı öğretim programı, proje tabanlı öğrenme, nitel araştırma, Raven Standart Progresif Matrisler Testi, disiplinlerarası yaklaşım
Özet (Çeviri)
This study was organized in order to point out the contributions of one of the contemporary learning approaches; project based learning which organizes the learning environment with a learner-centered perspective, to the learning environment by a longitudinal study. The study was conducted in 5-B grade in Private Tevfik Fikret Elementary School within the scope of Social Studies course based on a multidisciplinary connection throughout a year in Ankara. The research was completed in two stages; cooperative project based learning activities were applied in fall semester and within the frame of layered learning curriculum, project based learning perspective which focused on individual learning tasks were applied in spring semester. As consisted with the research questions, both qualitative and quantitative data collection methods which constitute the mixed method were used in the study. In this study, mainly by qualitative data collection method, learning process was observed; opinions of teacher, learner and program development specialists of the school were obtained. Raven Standard Progressive Matrix Test was administered in order to define the relationships among the learners' scores obtained in the learning process, cognitive activities and pace of cognitive activities. According to the results of the observations and the opinions of the teachers, learners and program development specialists of the school, project based learning perspective supported by layered curriculum was found to provide positive contributions to the learning process, learners enjoyed the study and an increase in participation was observed, and the learning environment had become more meaningful for the learners and teachers. Based on the findings of the Raven Standard Progressive Matrices Tests, it was found that in terms of cognitive activities students from different academic degrees were at the same level, however, students from higher academic degree were found to have the power to solve the faced problems in shorter amounts of time than students who were in lower academic degree. Key Words Layered curriculum, project based learning, qualitative research, Raven Standard Progressive Matrices Tests, multidisiplinary approach