Ailelerin psiko-sosyal sorunları ve aile danışma merkezinden yararlanma eğilimleri
Psycho-social problems of families and tendencies to benefit from family counseling centers
- Tez No: 174933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Aile kurumu çeşitli eleştirilere maruz kalsa da halen bireylerin başka ortamlarda bulamayacağı ihtiyaçlarının karşılandığı tek kurum olma özelliğini sürdürmektedir. Toplumlar ailenin sorunlarıyla baş edebilmesinde ve işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesinde, aileye yardımcı olabilmek amacıyla çeşitli hizmetler geliştirmişlerdir. Türkiye'de de aile danışma merkezi ismiyle SHÇEK tarafından açılan aile hizmet kurumları, pek çok ülkede aile hizmetlerinin merkezi bir kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye'de aile danışma merkezleri henüz gelişim aşamasında olup, sağlıklı bir şekilde yapılanmaya çalışmaktadır.Bu süreçte ailenin ihtiyaçları ve eğilimleri üzerindeki etkenlerin neler olduğunun anlaşılması önem taşımaktadır. Bu amaçla, bu araştırmada ailelerin ne tür sorunlar yaşadıkları, bu sorunlarla baş etme yolları, ne tür sorun çözme girişimlerinde bulundukları, ihtiyaçlarının neler olduğu, aile danışma merkezinden yararlanma eğilimleri ve bu eğilimleri etkileyen etmenlerin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın verileri, Ankara İli, Çankaya İlçesi, Cebeci Semti, Erzurum Mahallesi'nde ikamet eden ve Muhtarlık kayıtlarından yararlanılarak rassal örnekleme sonucu seçilmiş olan 150 evli kadınla görüşme yapılarak toplanmıştır. Yapılandırılmış görüşme tarzında gerçekleştirilen veri toplama sürecinde araştırmacı, bir ön deneme yaparak geliştirdiği bir görüşme formunu kullanmıştır. Bulgular, düz ve çapraz çizelgeler halinde sunulmuş, sıklık ve yüzde dağılımlara ek olarak, çapraz çizelgelerde X2 de hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, ailelerin çok yönlü ve birbirini etkileyen sorunlar yaşadıklarını, aile danışma merkezi hizmetlerine ihtiyaç duyduklarını, danışmanlık hizmetini ağırlıklı olarak tercih ettiklerini ve demografik özelliklerine göre eğilimlerinin değiştiğini göstermiştir. Araştırma sonuçlan, merkezlerde danışmanlık hizmetine ağırlık verilmesi, çeşitli konularda eğitim çalışması yapılması, spesifik konularda uzman meslek elemanlarından yararlanılmasının gereğini ve birbiriyle bağlantılı hizmetlere duyulan ihtiyacı göstermiş, bu sonuçlar doğrultusunda ailelerin, aile danışma merkezinden yararlanma eğilimlerinin nasıl arttırılacağı, merkezlerin nasıl daha etkin hizmet verebileceği konusunda aydınlatıcı bilgiler sağlamıştır.Anahtar Sözcükler Ailenin Psiko-Sosyal Sorunları, Aile Hizmetleri, Aile Danışma Merkezleri.
Özet (Çeviri)
Although family association is exposed to various critics, it is still maintaining being the only association that providing their requirements which they can't find in other environments. Societies have developed various types of services to be helpful to families for getting over family problems and performing their functions healthily. Family service associations which were also established as family counseling center by SHÇEK in Turkey has characteristic of being the center association of family services in many countries. In Turkey, family counseling centers are just in development level and striving to organize carefully. To determinate what factors are effectual on family requirements and tendencies is important during this period. For this reason, what kind of problems do they have, how do they get over with this problems, what kind of problem solving attempts do they try, what are their requirements, tendencies to benefit from family counseling center and what are the factors that effects this tendencies have researched in this study Research data's were gathered form 150 married women who was selected randomly from regional registrations and is residing in Ankara province, Çankaya district, Cebeci quarter, Erzurum ward. In period of data gathering applied as organized interview style, researcher has used his interview form which was developed by making preinterviews. Findings have presented as straight and diagonal tables, in addition to frequency and percentage distribution X2 was also calculated in diagonal tables. Research findings have showed that families have many-sided concerns which effect each other, need family counseling center services, frequently choose counseling service and their tendencies have changed according to their demographic features. Research results have showed, the requirement of focusing on counseling services in centers, making educational study in various subjects, benefiting from staff members who are specialist in specific topics and need of services connected to each other. According to these results has provided enlightening informations concerning how to increase tendencies to benefit from family counseling centers and how the centers will give effective services. Key Words Psycho-Social Problems of Families, Family Services, Family Counseling Centers.