ABD'nin Ortadoğu politikası: Son gelişmeler ışığında Suriye örneği
The U.S Middle East policy: The Syrian case from the perspective of latest developments
  1. Tez No: 174932
  2. Yazar: KAAN KUTLU ATAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR, Y.DOÇ.DR. MİTAT ÇELİKPALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Suriye, ABD siyasetinin karar alıcıları için hep sorunlu bir ülke olmuştur. Suriye'nin zayıf ekonomisi, farklı nüfus yapısı ve hassas coğrafî konumu nedeniyle Büyük Ortadoğu'da etkinliğinin azalacağı yönünde beklentiler ortaya çıkmıştır. Ancak Hafız Esad'ın güçlü liderlik yapısı ve onun takipçisi olan oğlu Beşer Esad ile bilirlikte, Suriye bölgesel düzeyde güçlü olmaya devam etmiştir. Başkan Bush 'un ikinci dönem iktidarı tarafından, demokratikleşme ve özgürleşme gibi idealist kavramları vurgulayan Genişletilmiş Orta Doğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi 'nin Haziran 2004'de ilanıyla birlikte Suriye'nin stratejik önemi açıkça ortaya çıkmıştır. Bu inisiyatifin amaçları Suriye'yi, beklentilerin aksine, ABD dış politika gündeminin üst sıralarına taşımıştır. 11 Eylül saldırılarının sarsıcı etkileri ABD'nin uluslararası teröre karşı dokunulmazlığının olmadığını göstermiştir. Yeni-muhafazakâr düşünürler için, ABD'nin uluslar arası teröre kaşı güçsüzlüğü Vaşington'un küresel terörle savaş ilanının temel sebeplerinden birisi olmuştur. ABD'nin Afganistan ve Irak'a karşı büyük askeri güç kullanmasının nedenlerinden birisi de budur.. Beşer Esad liderliğindeki Suriye, 11 Eylül sonrası teröre karşı yürütülen savaşta ABD açısından daha önemli bir konuma gelmiştir. Vaşington için Şam yönetimi terör faaliyetlerini destekleyen, kitle imha silahlan edinmeye çalışan ve kendi vatandaşlarına baskı uygulayan 'Şer Ekseni' kategorisindeki sorunlu devletler arasındadır. Yeni-muhafazakâr düşüncenin önde gelen üyeleri tarafından Şer Ekseni içinde değerlendirilen Suriye Vaşington'un hedef tahtasındadır. Anahtar Sözcükler ABD, Orta Doğu, Yeni-muhafazakârlar, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi, Dış Politika, Suriye
Özet (Çeviri)
Syria has long been a paradox for U.S. policy makers. Although Syria has weak economy, diverse population and sensitive geographic position, it would be expected to minimize its influence in the Greater Middle East. But under the strong leadership of late Hafiz Al Asad and his successor and son Bashar Asad, Syria has been and continues to be a major regional power. This strategic importance of Syria has been more clear after the second term of Bush administration read out the Broader Middle East and North Africa Initiative in June 2004, in which idealistic words democratization and freedom were claimed as the priorities of the U.S. foreign policy. The aims of this initiative has put Syria to the top of the U.S. foreign policy agenda, in spite of traditional wisdom not too long ago that Syria was taking its place on the margins of the Middle East. The shocking results of 9/11 has clearly shown that the U.S.' soil was no exemption from international terrorism and it was vulnerable to such incidents. To Neo- conservative thinkers, this weakness was one of the main reasons that Washington's declarations of war on global terror have been generally considered drives for the Bush administration to use its mighty military power on Afghanistan and Iraq. Under the leadership of Bashar Asad, Syria has become more important to the U.S. policy in the context of post 9/11 war on terror. For Washington, Damascus falls into the problematic category of 'Axis of Evil' that in this classification states are claimed to sponsor terrorist activities pursue weapons of mass destruction and oppress their citizens. The aftermath of the U.S. invasion of Iraq, Syria classified as the Axis of Evil by high ranking the U.S. officials who are at the same time leading Neo-conservative thinkers has been the target of Washington. Key Words The U.S., Middle East, Neo-Conservatives, Broader Middle East and North Africa Initiative, Foreign Policy, Syria