Bakıma muhtaç çocukların ailelerinin karşılaştıkları sosyal -psikolojik sorunlar ve psikolojik belirtileri
Social-physcological issues and physcological effects of these issues on parents having professional care needed children
  1. Tez No: 265837
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, bakıma muhtaç olan çocuğa sahip olan ailelerin karşılaştıkları sosyal ve psikolojik sorunlar ile bu sorunların neden olduğu psikolojik belirtilerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada bu kapsamda bakıma muhtaç çocukların ailelerinin sahip oldukları psikolojik semptomların ölçülmesi amacı ile ailelerin anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite değerlerinin, bakıma muhtaç olmayan çocukların ailelerinin sahip oldukları değerler ile karşılaştırılmıştır. ÖZETAraştırmanın örneklemindeki İstanbul ili içerisinde bulunan ve bakıma muhtaç çocukları nedeni ile sosyal yardım almak için Sosyal Hizmetlere başvuran 80 bakıma muhtaç çocuğun ailesi ile aynı bölgelerde ikamet eden çocuğu olan fakat bakıma muhtaç olmayan 79 aile üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Seçilen aileler tesadüfi örneklem yolu ile seçilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Kısa Semptomlar Ölçeği ile araştırmacı ve danışman tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. ÖZETAraştırma sonucunda bakıma muhtaç çocuğa sahip olan ailelerle bakıma muhtaç çocuğu olmayan ailelerin sahip oldukları anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite değerleri arasında ilişki incelenmiştir. Buna göre; bakıma muhtaç ailelerin maddelere verdikleri yanıtların analizi sonucunda, bu ailelerin Anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, Hostilite ve Somatizasyon puanları arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Her bir ölçeğin puanları da bakıma muhtaç çocukların ailelerinde daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate social and economical issues faced by parents having needed professional care children and physchological symphtoms resulted by these issues. In the research, in this frame parents having needed professional care and parents who do not have were compared in relation to their anxiety, depression, somatization, hostility and negative personality.Survey was employed on 80 parents located in İstanbul City and who have professional care needed children attempting to Social Services in order to have social subvantion, and 79 parents who are living in the same area. For the collection of data, Brief Symptoms Inventory and personal information form which is prepared by researcher and his advisor were used.As a result of the study, anxiety, depression, somatization, hostility and negative personality levels of parents who have professional care needed children and parents who do not have were examined. According to results, there were significat differences between anxiety, depression, somatization, hostility and negative personality levels of parents. Points of each inventory were found higher in parents who have professional care needed children.