Sancak bölgesinde Boşnak epik destan geleneği
Bosnian epic tradition in Sanjak region
  1. Tez No: 174934
  2. Yazar: DANOJLA BARJAKTAROVİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Boşnak epik destan geleneğinin Sancak bölgesinde XVII. yüzyıldan itibaren bu yana hala devam ermesi son derece dikkat çekicidir. Böyle bir özelliğe sahip olduğu için araştırmacılarca derlenip incelenmiştir. Ancak, Türkiye'de bu konuda teferruatlı bir çalışma veya tercüme yoktur. Bu yüzden çalışmada, Türk okuyucuya ve bilim çerçevelerine örnekleme yoluyla Boşnak epik destan geleneği tanıtılmaya çalışmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Boşnak epik geleneğinin oluşması ve gelişmesinde önemli rol oynayan Sancak bölgesinin tarihi, etnik ve sosyal- kültürel özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dahası, Boşnak epik destan teşekkülü, tasnifi ve araştırmalarının tarihçesi kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde, guslar tarzı destan geleneğinin özellikleri, en önemli temsilcileri ve icra bağlamları sunulmuştur. Üçüncü bölümde, kafiye örgüsü mümkün mertebe dikkate alınarak beş destanın metninin Boşnakça'dan Türkçe'ye tercümesi verilmiştir. Son olarak kahraman tipleri, anlatım özellikleri ve dini ile mitolojik motifler bağlamında örnek destanların inceleme denemesi gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler Sancak Bölgesi, Boşnak Epik Destan Geleneği, Guslar, Tercüme, İnceleme
Özet (Çeviri)
The fact that Bosnian epik tradition has showed continuance from XVII century till nowdays it is very interesiting. Because of possessing thus a charecteristic it has been collected ve researched by many scientists. Although, in Turkey there was not a detailed study in this matter so far. Therefore, in this thesis we tried to introduce to Turkish reader and researcher Bosnian epik tradition through examples. The thesis is composed of four chapters. İn the introduction has been given some general informations on historical, ethnic and social-cultural characteristics of Sanjak region which played an important part in forming and developing of Bosnian epic tradition. Futhermore, forming, classification and brief historical account of researchings of Bosnian epics has been introduced. İn the second chapter have been presented characteristics of minstrels tradition, the most important performers and contexts of performance. İn the third chapter, as far as possible taking into consideration rhyme, has been given translation from Bosnian to Turkish of five epics. Finally, in the context of heroes types, expression's characteristics, religious and mitologic motives, has been showed probable analysis of example epics. Key Words Sanjak Region, Bosnian Epic Tradition, Guslar, Translation, Analysis