Çocuk kitapları resimlemelerinde beden dili kullanımı
Body language in children's boks illustrations
- Tez No: 174939
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, resimli çocuk kitapları beden dili açısından ele alınarak, resimlemelerde kullanılan figürlerin jest ve mimikleri ile öykünün içeriğine dahil olması durumunda, anlatıma kattığı olanaklar incelenmiştir. Çalışmanın I. Bölümünde, kitabın doğuşu ve kronolojik gelişimi resimli kitaplar ön planda olacak şekilde ele alınmıştır. Kitap resimlemelerindeki figüratif anlatımlar ve eserlerin kendi dönemlerine hakim olan düşünce yapılarının resimlemelere olan etkileri beden dili açısından incelenmiş, bu konudaki duyarlılığın çağdaş eserlerde daha fazla ön plana çıktığı görülmüştür. II. Bölümde, beden dili üzerine yapılan araştırmalar üzerine durulmuştur. Öncelikle beden dilinin özellikleri açıklanmış, daha sonra beden dili üzerine yapılan araştırmaların dünya çapındaki ortaya çıkış ve gelişim serüveni sonuçları ile birlikte anlatılmıştır. Bu araştırmaların neticesinde ortaya konularak, bilimsel çevrelerce kabul görmüş olan genel veriler, Jest ve Mimikler başlığı altında teker teker ele alınmış ve çocuk kitapları resimlemelerinden verilen örneklerle açıklanmıştır. III. Bölümde çocuk ve kitap ilişkisi, çocuğun algısal gelişimi ve çocukların ilgisini çeken kitapların edebiyat açısından tasnif edilmesi ile anlatılmıştır. Bunun devamı olarak çocuğun psikolojik, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından resimli çocuk kitaplarının yeri araştırılmıştır. IV. Bölümde beden dili, resimli çocuk kitapları açısından ele alınmış, ortaya çıkan tasarım sorunları ve bu sorunların giderilmesi açısından çizerin rolü incelenmiştir. V. Bölümde, beden dilinin resimlemelerdeki kullanımına ilişkin elde edilen verilerin ışığında, bir resimli çocuk kitabı uygulaması ve bu uygulamanın analizi yer almaktadır. VI. Bölümde, yapılan araştırmada elde edilen bilgiler ışığında, çocuk kitabı resimlemelerinde karşılaşılan, beden dili kullanımına ilişkin sorunlar ele alınmıştır. VI. Bölümde, gerçekleştirilen resimli çocuk kitabı uygulamasının sonuçlarının, anaokulu öğrencileri ile yürütülen bir anket çalışmasının verileri ışığında değerlendirilmesi yer almaktadır.Anahtar Sözcükler Çocuk Kitap Beden Dili Resimleme İllüstrasyon
Özet (Çeviri)
In this research, illustrated children's literature is discussed in a perspective of body language and the possibilities which the figures used in illustrations add to expression in case of joining the content of the story with their gestures and mimics are researched. In the first part of the study, the birth and the chronological evolution of books are discussed keeping the illustrated books in the foreground. The figurative expressions in the illustrations and the effects of the thoughts dominating the periods of the works to illustrations are discussed in a perspective of body language and the sensibility about this topic can be seen further in the foreground in modern works. The second part of the study emphasizes the researchs about body language. First of all, the properties of body language and the story of the development of researches about body language is explained based on it's results. This results are to took up in the Mimics and the Gestures part, and explained with the examples of the illustrations of the children books. In the third part, the relation of the children's progress of perception is discussing and the classification in literature of the children's books is explained. Then the children's mental and social progress, and the contribution of the illustrated children's books is analysed. In the fourth part, the problems about designing and illustrating the clidren's books are discussed. İn part five, an illustrated book application where the possibilities regarding the mimics and gestures has been implemented and an analysis of this application is stated. The sixth part of this study is about the body language problems in the illustrated children's books. In part seven, the results of the application of the illustrated book is analysing by the data of the The purpose of this project is to analysing the body language, which are taking part in the illustrated children's books. In this study, the mimics and the gestures of the figures are discussing the possibilities regarding the questionnaire of the nursery school students. Keywords Children's Books Body Language Illustration