Maurice Sendak'ın kişiliği ve eserlerinin çağdaş çocuk kitabı tasarımına olan etkisinin incelenmesi
Examination of Maurice Sendak's personality and works impact of on contemporary children's book design
  1. Tez No: 785344
  2. Yazar: AYLİN GİZEM KURTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Resimli çocuk kitaplarında Maurice Sendak'ın ünü büyük ölçüde sanatsal başarısına ve fantezi kurgularına dayanmaktadır. Sendak'ın kitap resimlemelerinde kullandığı teknikleri, çocuğa görelik hakkındaki konuşmaları, eskiz çalışmaları, gözlem yeteneği, sanatsal stili ile kişiliği eserlerinde birlikte hareket ettiği görülmektedir. Bu doğrultuda çocuk kitapları alanında kendine has bir dil ve çizgi geliştirdiği görülen Sendak'ın ürettiği eserler, çocuk kitapları alanında yeni bir dönüm noktası oluşturmuştur. Çocuk kitaplarında öfke, sinir, korku ve çıplaklık gibi konuları ele alan ilk sanatçılardan olduğu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda illüstrasyonlarında ritim, hareket ve canlılığı aktarma başarısı ve kitap formatını ele alış biçimi; çağdaş çocuk kitapları tasarımına olan etkilerini incelenmesini önemli kılmaktadır. Bu bağlamda, resimli çocuk kitapları alanında önemli eserler üretmiş Maurice Sendak'ın çocukluğu, gençliği, ailesi ve kişiliğine ilişkin incelemeler; sanatını ve eserlerini etkileyen bir konumda bulunması açısından önemle ele alınmıştır. Çocuk kitaplarındaki kariyerinin başlangıcı ve kendi yazıp resimlediği çocuk kitaplarını detaylı incelemeleri yapılarak; çocuk kitabı tasarımına olan katkılarına ve sanatına odaklanılmıştır. Literatür taraması yapılırken; sanatçı Maurice Sendak hakkında ülkemizdeki kaynakların sınırlı olduğu görülmüştür. Bu tez çalışması ile birlikte Maurice Sendak'ın sanatı ve eserlerinin ülkemizdeki bilinirliğini arttırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maurice Sendak's reputation in children's picture books is largely based on his artistic achievement and fantasy fiction. It is seen that Sendak's techniques used in book illustrations, his speeches about being suitable for children, his sketches, his observation skills, his artistic style and his personality act together in his works. In this direction, the works produced by Sendak, who seem to have developed a unique language and style in the field of children's books, created a new turning point in the field of children's books. It is observed that he is one of the first artists to deal with subjects such as anger, anger, fear and nudity in children's books. At the same time, his success in conveying rhythm, movement and liveliness in his illustrations and his handling of the book format; makes it important to examine its effects on contemporary children's book design. In this context, studies on the childhood, youth, family and personality of Maurice Sendak, who has produced important works in the field of children's picture books; It has been handled with great importance in terms of being in a position that affects his art and works. The beginning of his career in children's books and the detailed analysis of children's books he wrote and illustrated; focused on her contributions to children's book design and his art. While scanning the literature; It has been seen that the resources in our country about the artist Maurice Sendak are limited. With this thesis, it is aimed to increase the awareness of Maurice Sendak's art and works in our country.