Resimde bitki ve erotizm bağıntısı
The relation between plant and sexuality in pictures
- Tez No: 174994
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BİRSEN GİDERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Cinsellik her farklı kültürün geleneksel yapısı içerisinde farklı yaşanan bir süreç olarak görülmektedir. Sanatta da, konu olarak bu bakış açılarının yarattığı farklılıkları ortaya koyacak şekilde var olmaktadır. Durumlara, yaşantılara, semboller kullanarak göndermeler yapmak bu alanda kullanılan yöntemlerden birisidir.“Resimde Bitki ve Erotizm”konusu kapsamında, bitki motifinin cinselliğe yönelik mecazi kullammları, cinsel çağrışım nesneleri olarak aktarımları incelenmiştir. Konunun tarihsel süreci içerisindeki yeri, yazılı ve görsel veriler kaynak alınarak oluşturulmuştur. Çalışmada takip edilen yöntem; bitki motiflerinin önce mitolojik ve dini anlatılardaki yerleri, bu anlatıların resim alanındaki aktarımları, daha sonra ise sanatçının konuya bireysel yaklaşımı şeklindedir. Amaç, ele aldığımız konuya sanatçıların yaklaşmılarmdaki farklılıklar ve benzerlikleri ortaya koyarak, kişisel çalışmalara temel oluşturan genel yapıyı göstermektir. İlk bölümde, kadın bedeni ile simgelenen toprak kültlerine değinilir. Kadının doğurganlığı ile toprağın verimi arasında kurulan bağm daha sonraları bitkilere atfedildiği görülür. Örneğin Yakut Türlerinin efsanelerinde zaman zaman içine Yüce Ana'nın girdiği memeleri olan bir ağaçtan söz edilir. Bitkilerin cinsel çağrışım nesneleri olarak kullanıldığı anlatılar ve resim örnekleri ve bu resimlerin çözümlemeleri ile yazıya devam edilir. İkinci bölüm ise bireysel çalışmaların çıkış noktası, resimsel ifadeleri ve resim analizlerini içerir. Çalışmalarda kullanılan bitki motifinin, doğadaki oluşumuna, geHşimine dair yapılan gözlemler, bitkiye anlamlar yüklemeye olanak sağlamıştır. Bununla birlikte daha önceki sanatçıların yapıtlarının esinlendirici etkisine değinilir ve çalışmalara nasıl bir yön verdiği aktarılır. Bu aktarım esnasında yazı dilinde yer yer şiirsel bir yaklaşım görülür.Anahtar kelimeler : Resim, bitki, mitoloji, din, erotizm
Özet (Çeviri)
Sexuality is seen as a process which is relating to life in traditional structure of each different culture. In art, as subject, differences that is created by this point of view are brought up makig the references to this situations arid lifes are some ofthe methods used in this field. Into“Relation Between Plant And Sexuality”extent, the figurative usage of plant motifs are examinated as the sexual associations. Subject's place in the historical progression is constituted by means of virtual and printed documents. The method of the study is firstly, the positions of the plant motifs in the mythologic and religious stories and secondly, the individual approach of the artist to the matter. Our aim is bringing the similarities and the differences about the approachs of the artists to the subject to light and being able to show the general structure which is basic for individual studies. In first section, the land culture that is symbolized with woman body is mentioned. The relationship established between woman fertility and the land productivity is seen later attributed to the plants. For example, in the legends of Yakut Turks a tree is mentioned in which sometimes“The Supreme Mother”was entered and which had breasts. The writing goes on with the narrations about the using of plants as sexual associations and the pictures in this subject and analyzes of this pictures. Second section includes the starting point of individual studies, pictorial expreessions and Picture analyzes. The observations about the formation and evolution of plant motifs in nature used in studies made the imposing to the plants possible. Besides that, the earlier artists' works in mentioned to the inspiration extent and this inspirations' direction of the studies in to which extent is proclaimed. İn this progress, sometimes in written language a poetic approach is seen. Key Words : Paint, plant, mythology, religion, sexuality.