Uygurların tarihi halk koşakları
Folk koshaks of Uighur history
  1. Tez No: 175009
  2. Yazar: SADIK BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ÇELİK ŞAVK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Uygur halk edebiyatında koşaklar önemli yer tutar. Bu koşaklar Doğu Türkistan'ın son birkaç yüzyıllık siyasal ve toplumsal tarihine tutulmuş bir ayna gibidir. Uygurların bağımsızlık mücadelesi, baskıcı idarelerden gördükleri zulümler, doğal afetler ve dokunaklı aşk hikâyeleri koşaklarda dile getirilmiştir. Vatan sevgisi, bilim ve medeniyet sevgisi, toprak ve doğa sevgisi yanı sıra, yaşanan her türlü güçlüğe rağmen eğlenceli neğmelçv de koşaklarda yer alır. Saydığımız bu konulan barındıran koşaklar Uygur milletinin ortak hafızası olmuştur. Anahtar Sözcükler Uygur, Halk Edebiyatı, Koşak
Özet (Çeviri)
Koshaks are very important in Uighur Folk Literature.These Koshaks seem as the last few centuries of political and social life of Eastern Türkistan. In these Koshaks, the independence struggles of Uighur 's the cruelties from the pressing directions, national disasters and the effective love stories were involved, patriotism, love of science and civilization, love of nature and funny“negme”were involved in these Koshaks despite all the difficulties. Including all these subjects, Koshaks are the comman memory of Uighur nation. Key words Uighur,Folk Literature, Koshaks.