Tanzimat yolunda bir Osmanlı: Mehmed Said Pertev Paşa (1785-1737)
An Ottoman statesman on the way of Tanzimat: Mehmed Said Pertev Pasha (1785-1837)
- Tez No: 175010
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez II. Mahmud devrinin önde gelen devlet adamlarından birisi olan Pertev Efendi'nin hayatı çerçevesinde bu sırada Osmanlı Devleti'nin izlediği dış politikayı, Osmanlı Devleti'nin idari yapısındaki değişimi ve Osmanlı bürokrasisi içerisindeki hizipsel mücadeleleri ele almaktadır. 1785 yılında dünyaya gelen Pertev Efendi, Said Galib Paşa'nın himayesinde Babıâli'ye girerek Reisülküttablık makamına kadar yükselmiştir. Osmanlı Devleti açısından bir kriz döneminde riyaset makamında bulunan Pertev Efendi, Yunan isyanı ve Osmanlı-Rus Savaşı'nda (1828-1829) Osmanlı diplomasisinin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Pertev Paşa 1830'da Mısır valisi Mehmed Ali Paşa ile Girit'de devam eden isyan konusunda görüşmek üzere görevlendirilmiştir. İstanbul'a döndüğünde ise Sadaret Kethüdalığı makamına getirilmiştir. Sadaret Kethüdalığı'nı 1836'da Mülkiye Nezâretine dönüştürülmesiyle de Osmanlı Devleti'nin ilk Mülkiye Nazırı olmuştur. Büyük bir diplomatik krize dönüşecek olan 1836 tarihindeki Miyop Churchill Olay'ı Pertev Paşa için sonun başlangıcı olmuştur. Bu süreçte Hüsrev ve Akif Paşalar ile hizipsel bir mücadele içerisine giren Pertev Paşa 1837 senesinde siyâseten katledilmiştir.Anahtar Sözcükler Pertev Paşa, Akif Paşa, Babıâli, Osmanlı Diplomasisi, Osmanlı Bürokrasisi.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine, on the basis of biography of Pertev Efendi, one of the prominent statesmen at the time of Mahmud II, foreign policies of the Ottoman Empire, the alterations taking place in the administrative structure of the Ottoman Empire and factional rivalries in the Ottoman bureaucracy in the beginning of the 19th century. Pertev Efendi born in 1785, obtained an apprenticeship, under the patronage of influental Mehmed Said Galib Pasha, in the Sublime Porte and was promoted to the post of Reisülküttab in 1827. As the Reisülküttab of a critical period of the Ottoman Empire, Pertev Efendi played pivotal roles in the Greek Uprising and Russo-Ottoman War of 1828-1829. In 1830, Pertev Efendi was assigned to negotiate with Mehmed Ali Pasha, Governor of Egypt, on the rebelion in Crete. On his return to Istanbul, he was promoted to the post of Steward of Grand Vezir. With the transformation of the post of Steward of Grand Vezir into the Ministry of Civil Affairs, Pertev Efendi himself became the first minister of Civil Affairs of the Ottoman Empire. For Pertev Efendi, Myopic Churchill Affair turned into an acute diplomatic crisis, signally proving of his fall. In this process, involving in a factional struggle against Akif and Hüsrev Pahsa, Pertev Pasha was first exiled in Edime and later was executed there in 1837. Key words Pertev Pasha, Akif Pasha, The Sublime Porte, Ottoman Diplomacy, Ottoman Bureaucracy.