Resim prematüre figürler
Premature figures in painting
  1. Tez No: 175008
  2. Yazar: ŞEVKET ARIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Anlam arayışında olan insan, sanatçıların özgün anlayışları sayesinde, her zaman yeni bir çıkış yolu bulabilmiştir. Teknik ve kavramsal açıdan yeni bir ilişkilendirmenin peşine düşülerek, bu çalışmanın kapsamını oluşturan resimde prematüre figürler, uygarlığın günümüze kadar oluşturduğu anlam ve değerler bütünü ile, sanatsal süreçte ortaya çıkan kuramsal yaklaşımların özünün tekrar sorgulanması niteliğindedir. Bu bağlamda, öncelikle konu başlığındaki unsurlar insanlığın varoluş süreciyle ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, temel düşünceler ortaya konularak, genel anlamda sanatsal süreçte figür, nesne ve mekan olguları irdelenmiştir. Tarihsel gelişim aşamalarında ortaya çıkan toplumsal anlayışların, bu olgulara yaklaşımı da değerlendirilmiştir. Birinci bölümün orta ve son kısmında, değişik dönemlerde ortaya çıkan kuramların figür, nesne ve mekan anlayışlarının kısa bir özeti yapılarak; Barok Dönem, Rönesans, Romantizm, Ekspresyonizm ve Action Painting gibi akımların bu temel olgulara yaklaşımını gösteren resimlere yer verilmiştir. Evrensel düzeyde kabul görmüş sanatçıların resimlerinden, yazarların görüşlerinden faydalanılmıştır. İkinci bölümünde; genel evrensel mekanda, insanın temel nesnel varlığı, kendini katmaya çalıştığı mekanın boyutlarını ve uzam ilişkisini, anlamlandırma ve çalışmalarla ilişkilendirme şekli ortaya konulmuştur. Resimde prematüre figürler ilişkisi göz önünde bulundurularak ortaya konulan çalışmaların, analizleri ve kavramsal irdelemesi yapılmıştır. İnsanın varlık süreci, kentsel yaşam ve mekana etkileri, benlik duygusu, varlığını geleceğe taşıma tutkusu, ana rahmi ve yaşamsal bağ ilişkisi, kimlik ve kişilik sorgulamaları, bedensel dışavurumlar ve sonsuzluk karşısında varlığının sınırlarını aşma arzusu gibi konular resimlerle ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler Prematüre, metafizik, cenin, modern, mekan, embriyo, varolmak, beden, kentsel.
Özet (Çeviri)
The man searching for a sense of connotation has been able to find an outward way owing to the artists' authentic comprehension. Trying to obtain a new association technically and conceptually with the whole values and meanings that the civilization has formed so far, premature figures in painting, which constitutes the framework of this work has the characteristic of questioning the core of the theoretical approaches created in the artistic period. In this context, before all else, the elements that the title is concerned with have been associated with the development process of human existence. In the first section of the work, generally the figure, object and space facts in the artistic process have been explicated through stating the main ideas. Also, the approach of social understanding towards these facts, which occurred in the historical development phases have been evaluated. In the middle and last part of the first section, the figure, object and space comprehension of the theories existed in the different periods are summarized briefly; the paintings which reveal the approach of the movements like Baroque Period, Renaissance, Romanticism, Impressionism, Expressionism and Action Painting towards main facts are included. Additionally, the paintings of universally accepted artists and the views of authors are benefited from. In the second section, the basic objective existence of mankind, the dimension of the space that man tries to belong and its spatial relationship, explaining and the type of associating with the works. The works that are created through taking into consideration of the figure, object and space interaction are analyzed and explicated. The subject matters like the process of human existence, urban life and its impact on spaces, ego sensation, man's passion of conveying existence to future, uterus of mother and its relation with life link, identity and personality questioning, bodily wording and the desire to cross the frontiers of existence in the presence of eternity are approached in conjunction with the paintings. Key Words Premature, metaphysics, fetus, modern, space, embryo, existing, body, urban.