Corporate governance and R and D investment in Turkey
Türkiye'de şirket yönetişimi ve araştırma geliştirme yatırımları
- Tez No: 175044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM BURÇİN YURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma geliştirme (AR-GE) yatırımları şirketlerin üretkenliklerinin ve ülkelerin uzun vadede ekonomik refahının önemli belirleyicilerinden olarak kabul edilir. Makroekonomi ve finans literatüründe AR-GE yatıranlarına olan motivasyonu destekleyen doğrultuda ciddi bir yazın var. Modigliani ve Miller, 1958 'de kaleme aldıkları ufuk açan makalelerinde kusursuz işleyen sermaye piyasalarında, yatırım kararının fînansal pozisyondan bağımsız olduğunu iddia ediyorlar. Özetle, bir yatırımı, yatırımın şimdiki net değerinin pozitif olması belirleyeceğini ileri sürmüşler. Ancak yapılan ampirik çalışmalar sermaye piyasalarının kusursuz işlemeğini ve piyasaların asimetrik bilgi ve yönetimin kötüye kullamlmasmdan etkilendiğini öne sürüyor. Sonuç olarak, yatuımlaraı özellikle de AR-GE yatırımlarının şirketlerin iç kaynaklarından yararlanılarak finanse edilmek zorunda kalıyor. Asimetrik bilgi, şirketlerin gerektiğinden daha az yatırım yapmalarına yol açıyor. Yatırımcılar herhangi bir şirketin kalitesi tam olarak belirleyemedikleri için her şirketin belirli risklerine göre aynı finansmanı sağlıyorlar. Yönetimin kötüye kullamldığı şirketlerde ise sermayedarların zararına olmasına rağmen yöneticiler - temettü dağıtmak yerine-, karlı olmayan yatırımları şirketin iç kaynaklarım kullanarak finanse ediyorlar. Bu çalışmada, Türkiye'deki şirketler için, nakit akışı ile AR-GE yatırımları arasında bir ilişki olup olmadığım araştırdık. Bunun yam sua, beklenen büyüme ve şirket karakteristMerinin de AR-GE yatırımları üzerinde bir etldsinin olup olmadığı sorgulandı. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye AR-GE harcamaları rakımından gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmıştır. Türkiye'de AR-GE harcamalarının gayri safi milli hâsılaya oram 1990'da 0.32% iken bu oran 2000 yılında 0.64%'e çıkmıştır. Yine de bu rakam 1.9% olan Avrupa birliği ortalamasının sadece üçte biridir. Bu çalışmanın diğer bir ilgi alanı olan şirket yönetişimi de şirketlerin yatırım politikasını belirlemede önemli bir etken. Türk şirketleri oldukça konsantre ve merkezüeşmiş bir sahiplik yapışma sahip. Aileler dolaylı veya doğrudan, şirketlerin yüzde 80'ine sahipler ve şirketin yönetimini ellerinde bulunduruyorlar. Sahipliğin ve kontrolün ayrılması genellikle piramit veya karmaşık sahiplik yapılan ve iki-sınıf hisse kullanılarak sağlanıyor. Binaenaleyh, çalışmamızda şirket yönetişiminin de AR-GE yatırımları üzerindeki etkisini araştırdık. ıx
Özet (Çeviri)
Research and Development (R&D) has been considered one of the main determinants of a company's productivity and of a country's economic welfare in the long run. There is extensive literature on the motivation for R&D in finance and macroeconomics literature. The seminal paper by Modigliani and Miller (1958) states that under perfect capital markets financing decisions and investment decisions are independent of each other. Therefore, a firm's investment policy depends only on the availability of investment projects with positive net present values (NPV). However, a vast body of empirical research suggests that capital markets are imperfect, as they suffer from asymmetric information or from agency problems. Therefore, investments in physical capital and more particularly in Research and Development must be primarily funded by internal resources of firms. Asymmetric information will cause firms to underinvest. As investors are unable to determine a firm's quality, they will invariably charge each firm, given its risk, the same rate for finance. In firms where the interests of the management are badly misaligned with those of the shareholders, managers may be tempted to invest internal funds - even into projects with a negative NPV - rather than to pay these internal funds out as dividends. In this study, we investigated whether there is a relationship between cash flow and R&D investments or not for Turkish firms. It is also investigated is there a relationship between R&D and expected growth and some firm characteristics. As a developing country Turkey lags behind developed countries in its R&D intensity. R&D expenditures in Turkey, as percent of GDP are increased by a factor of two from 0.32% in 1990 to 0.64 in 2000. However, this is almost one-third of the EU average, which is 1.9%. Corporate governance which is also a concern of this study is an important determinant on companies' investment decision. Turkish companies exhibit highly concentrated and centralized ownership structures. Families, directly or indirectly, own about 80 percent of all companies and keep the majority control. The separation of ownership and control is mainly achieved through pyramidal or complex ownership structures and by using dual-class shares. Finally we investigated the effect of corporate governance on R&D investment in Turkey. viu