Doğrudan yabancı sermaye yatırımları
Foreign direct investments
  1. Tez No: 175052
  2. Yazar: ANIL DİVARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KAYALICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada ülkelerin doğrudan yabancı sermaye yatırımı pozisyonları ile ekonomik gelişmişlik düzeyleri arasında sistematik bir ilişki olduğunu öne süren Yatırım Gelişme Yolu (YGY) yaklaşımı, Türkiye örneği için uygulanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin net doğrudan yatırımları (ülkeden çıkan doğrudan yabancı sermaye yatınmlan-ülkeye giren doğrudan yabancı sermaye yatırımları) ile Gayri Safi Yurt tçi Hasıla (GSYÎH) seviyesi arasındaki ilişki incelenmiş ve Türkiye'nin doğrudan yabancı sermaye yatırım pozisyonu Eklektik Paradigma doğrultusunda analiz edilmiştir. YGY teorisi doğrultusunda ampirik kanıtlara ulaşılarak Türkiye'nin beş aşamalı bir gelişim şemasından oluşan YGY'nin 3. aşamasında bir ülke özellikleri sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre Türkiye'ye giren DYSY artmaya devam ederken Türk firmalarının rekabetçi avantajlarının gelişmesine bağlı olarak Türkiye'den çıkan DYSY'nin büyüme hızında artış meydana gelmiş ve Türkiye'nin özellikle de geleneksel malların üretimindeki rekabetçi gücü artış göstermiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the Investment Development Path approach is used to analyse the systematic relationship between economic development and international investment position of Turkey. In mis direction, the relationship between the net outward investment position (outward foreign direct investments minus inward foreign direct investments) and the gross domestic product (GDP) of Turkey is estimated and Turkey's net outward investment is evaluated within the parameters of Eclectic Paradigm. It is found that Turkey is a third stage country according to Dunning's the five-stage IDP diagram. While Turkey's inward foreign direct investments continues to grow, because of the increase in competitive advantages of the Turkish firms, the increasing rate of outward foreign direct investments have accelerated recently Turkish firms have gained competitive advantage in the production of traditional goods. IX