Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye örneği
Direct foreing investment and Turkey case
- Tez No: 73929
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT“Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Türkiye örne ği”konulu çalışmada, yabancı sermaye üzerine teorik tartışma lara ağırlık verilmiştir. Bu tartışmalar, tezin birinci bölümünü ouşturmaktıdır. İkinci bölümde uluslararası sermaye hareketlerinin, özellik le çok uluslu şirketlerin, tarihten günümüze kadar gelişmelerin deki süreç analiz edilmiştir. Uluslararası sermaye hareketleri nin % 80'lik bir bölümünün gelişmiş bölgelerde toplanmaları ve birbirlerinin pazarlarında karşılıklı yatırımlar yapmaları dikkate değer bir konudur. Böylece sermaye hareketleri esasen geliş miş ülkeler arasında cereyan eden bir olaydır. Evrensel bir kâr maksimizasyonu peşinde koşan yabancı sermaye yatırımları nın, gelişmekte olan ülkelerdeki yapılarıyla olan çatışmalarında bu ülkeler zararlı çıkabilmektedirler. Üçüncü bölümde Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları incelenmiştir. Dünyada ençok yabancı sermaye çeken 50 ülke arasında Türkiye 41. sırada yer almaktadır. Türkiye ile benzer şartlarda bulunan birçok gelişmekte olan ülke, Türkiye'nin bir kaç katı kadar daha fazla yabancı sermaye ülkelerine çekebil mektedir. Dördüncü bölümde Türkiye'nin 1965-1995 dönemindeki ve riler kullanılarak içsel büyüme modeli ile bir ekonometrik bir çalışma yapılmıştır. Bu modelde hem yabancı sermayenin Türk ekonomisi üzerindeki etkileri test edilmiş, hem de yabancı ser mayeyi belirleyen faktörler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study“Direct Foreign Investments and the Turkish Case”, we have concentrated on theoretical discussions surrounding foreign capital. The first part of our dissertation focuses on this issue. In the second part, we have analyzed the development of international capital flows, and especially multinational corporations. It is an interesting observation that 80 percent of all international capital flows is concentrated in the developed countries alone which prefer to invest in each other's markets. Therefore capital flows can be said to be primarily a phenomenon among developed countries. Foreign capital investors seeking global profit maximization clashing with structures in developing countries may sometimes result in the losses of the latter. In the third part, we consider the foreign capital investments in Turkey. Turkey is placed as the 41st among the top 50 countries receiving foreign investment. However many developing countries in similar position as Turkey may attract foreign capital at a level much over what Turkey currently receives. An econometric analysis is presented in the concluding part, based on the endogenous growth model and using data between 1965- 1995. By this, we have both tested the impact of foreign capital on Turkish economy, and also delineated factors attracting the flow of foreign capital.