Dispeptik kronik böbrek hastalarında endoskopik bulgular ve helicobacter pylori prevalansı
- Tez No: 175131
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Dispepsi normal popülasyonda olduğu gibi kronik böbrek hastalığında da (KBH) sık görülen, fonksiyonel veya organik nedenlere bağlı gelişebilen bir semptom olup yaşam kalitesini etkilemektedir. Literatürde KBH'da dispepsi semptomları, üst gastrointestinal sistem lezyonlar ve Hp prevalansı hakkında farklı sonuçlar vardır. Bu çalışmada dispeptik kronik böbrek hastalarında endoskopik bulgular ve Helicobacter pylori (Hp) prevalansı araştırılıp normal popülasyonla karşılaştınlmıştır. Çalışmamıza dispeptik KBH olan 67 hasta (52 hemodiyaliz, 6 sürekli ayaktan periton diyalizi, 9 prediyaliz) ve kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet yönünden benzer 63 kişi alınmıştır. Çalışmaya alınan vakaların hepsine gastrointestinal semptom skorlaması, üst endoskopik inceleme ve bu sırada alman mide antrum ve korpus biyopsilerinde histopatolojik inceleme ve Hp için hızlı üreaz testi yapıldı. KBH ve kontrol grupları arasında gastrointestinal semptom skorları benzer bulundu (6,2±2,5 vs 7,7±3,6) (p>0.05). Mide biyopsi bulgularına göre KBH grubunda Hp prevalansı (%44,8) kontrol grubuna göre (%54) düşük olmasına rağmen aralarında fark yoktu (p>0,05). Her iki grupta Hp pozitif ve Hp negatif vakaları karşılaştırdığımızda gastrointestinal semptom skoru farklı bulunmadı (p>0,05). Yaş ortalaması, KBH ve renal replasman tedavi süresi ile Hp arasında ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Dyspepsia is a symptom which is frequently seen in normal population and also in the patients with chronic renal failure (CRF) that impairing the quality of life. It is caused by functional and organic disorders. In the literature, there exist contradictory results concerning the dyspepsia symptoms, upper gastrointestinal lesions, and Helicobacter pylori (Hp) prevalence in CRF. In this study, we researched endoscopic findings, Hp prevalence in patients with dyspeptic CRF and compared the results with normal population. Sixty seven patients with dyspeptic CRF (52 Hemodialysis, 6 Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis, 9 Predialysis) and 63 control cases who are alike in age and gender were included in this study. In all the cases , gastrointestinal symptom scoring and upper endoscopic investigation were performed. During the upper endoscopy, biopsies were taken from the antrum and corpus of the stomach for the histopathologic assesment and rapid urease test (RUT). Gastrointestinal symptom scores were similar between CRF and control groups (6,2±2,5 vs 7,7±3,6) (p>0.05). In accordance with findings of stomach biopsy, Hp prevalence in CRF group (%44,8) was lower compared to control group (%54) , however, there was no statistical difference between them (p>0.05). In terms of the gastrointestinal symptom score, there was no difference between Hp positive and Hp negative cases in the CRF and Control groups (p>0.05). There was no relevance between Hp prevalence and average age CRF and renal replacement treatment period (p>0.05). In endoscopic assesment, duodenal ulcer was more prevalent in control group compared to the one in CRF group, however, duodenitis was more prevalent in CRF group compared to the one in control group.