Tüberkülozun serolojik tanısında ELISA
  1. Tez No: 17514
  2. Yazar: SEMA YANBEYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 55 - ÖZET Tüberküloz, gelişmekte olan ülkelerde hala majör granü- 1 ornat öz bir hastalıktır. Tanı geniş çapta pozitif tüberkülin testi, klinik, radyolojik ve bakteriyolojik bulgulara bağlı dır. Standart tanı testleri sıkıcı ve zaman alıcıdır. Son zamanlarda, birçok raporda tüberküloz tanısında serumda anti- mycobacter ial antikorların saptanmasının önemi belirtilmekte dir. Birçok yöntem geliştirilmiştir ve immunenz imat ik yöntem lerin duyarlılığı ve özgüllüğü gösterilmiştir. Bu çalışmada enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), tüberkülozun serolojik tanısında kullanılmıştır. Serum örnekleri 40 pulmoner tüberküloz olgusu ve 15 sağ lıklı gönüllü donörden sağlanmıştır. 21 pulmoner tüberküloz olgusunun balgam smearier i aside dirençli boyamada pozitif olup balgam kültürlerinde M. tuberculosis üremistir. Bu grup, aktif tüberküloz olarak değerlendirilmiştir. Geçirilmiş en feksiyonu olan veya röntgende kalsifiye lezyonlar görülen 19 olgu, smear ve kültür negatif testleri ile inaktif tüberküloz olarak değerlendirilmiştir. Serumlar santrifüj ile ayrılmış ve çal ısıl ıncaya kadar -18 °C de saklanmıştır. Aktif pulmoner tüberküloz hastalarının ortalama absor- bans değerleri sağlıklı kontrollerden önemli olarak daha yük sek saptanmıştır İP < 0,05). Aktif grup ayrıca inaktif tüber küloz grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak önemli değişiklik göstermiştir (P < 0,01). istatistiksel ola rak anlamlı değişiklik aktif ve inaktif tüberküloz grub lan arasında da bulunmuştur.?- 56 - ELÎSA testinin duyarlılığı 7. 83, özgüllüğü '/. 80, pozitif güvenilirlik değeri 7. 92, negatif güvenilirlik değeri 7. 63 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 57 - SUMMARY Tuberculosis is still the major granulomatous disease in developing countries and its diagnosis depends largely on a positive tuberculin test and on clinical, radiological and bacteriological evidence and the standart diagnostic tests are cumbersome and time-consuming. Many reports have recently demonstrated the usefulness of detection of ant imycobacter ial antibodies in sera for the diagnosis of tuberculosis infecti on. Many assays have been devised and, among these, immunoen- zymatic assays have been demonstrated to be sensitive and spec i f ic. In this study on enzyme-linked immuno sorbent assay (ELÎSA) was evaluated as a serodiagnost ic test for tuberculosis. Sera were obtained from 40 pulmonary tuberculosis pati ents and 15 healthy volunteer donors. 21 patients had pulmo nary tuberculosis and all were sputum smears were positive by acid. Fast staining and sputum cultures grew M. tuberculo-sis. This group was considered to have active tuberculosis 19 patients had inactive tuberculosis as demonstrated by smear and culture negative tests (patients who have had the disease in the past and only show calcified lesions on X-ray) Sera were separated by centr i fugat ion and stored at -18 °C until tested. Patients with active pulmonary tuberculosis had a signi ficantly greater mean absorbans level than did healthy sub jects