Risk gruplarında brucella antikorlarının ELISA yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 17515
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELMA DURUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
55 ÖZET Brusellosis tanısında bir çok serolojik test kullanılmak- tadır. Özellikle, standart aglutinasyon test, Coombs test, Rivanol test Kompleman fiksayen test ve Rose Bengal testleri bruselloz serolojik tanısında sıklıkla kullanılırlar. Son za manlarda ELISA testi seropozitifligi belirlemede sıklıkla kul lanılmaktadır. Bu çalışmada, bruselloz risk grubundan sağlanan 90 serum örneğinde ve 15 kontrol serum örneğinde Brucella ELISA IgG, ELISA IgM; standart aglutinasyon test ve Coombs testleri çalı şılmıştır. Risk grubunda kontrol grubuna oranla daha yüksek bir seropozitiflik %10.0, geleneksel testlerle ise %4.4 oranında saptanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, ELISA testinin brusel- lozun akut ve kronik fazlarını ayırmada ve büyük populasyon- larm brucella antikorları yönünden taranmasında mükemmel bir test olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY In the diagnosis of Brucellosis many serological tests are used. Especially standart aglutination test, Coombs test, Rivanol test, Compleman Fixation test and Ros Bengal test are freqvently used in the serodiagnosis of brucellosis. Recently, ELISA tests is taking the place to determine seropozitivity. In this study, Brucella ELISA IgG, ELISA IgM, Standart Aglutination Test and Coombs Test have been used in the 90 serum samples obtained from risk group of brucellosis and 15 serum samples of control group. The risk group have seropozitivity higer than control group. The incidans of seropozitivity in the risk group was found ?ö10 with ELISA but %U.U with Conventional tests. The results of this study showed that ELISA is an excellent method for screening large populatiens for brucella antibodies and for dif ferantiation between the a cute and chrentc phases of the disease of brucellesis.