Routing and security in wireless sensor networks, an experimental evaluation of a proposed trust based routing protocol
Telsiz sensör ağlarında yönlendirme ve güvenlik, önerilen güven bazlı bir yönlendirme protokolünün deneysel değerlendirmesi
  1. Tez No: 338273
  2. Yazar: NIAZ CHALABIANLOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sensör ağlarından elde edilen başarılı sonuçlar ile elektronikte ve telsiz haberleşmede sürmekte olan ilerlemeler, TSA bazlı uygulamaların sayısında göze çarpan bir atışa neden olmuştur. TSA'ların artan popülerliğinin yanı sıra daha önceden geliştirilen çözümlerin de daha iyileştirilmesi gerekmekte ve çözülmesi gereken yeni zorluklar ortaya çıkmaktadır.TSA'lar konusundaki önemli çekincelerden biri bunların yönlendirme işlemlerine karşı mevcut olan güvenlik tehditleridir. Kaynak kısıtları nedeniyle zorlanan bir yapıda güvenlik saldırıları olasılığının bulunması çeşitli TSA uygulamalarında yönlendirme kararları için uygun güvenlik mekanizmalarının seçilmesini önemli bir işlem yapmaktadır.Bu çalışmanın ana amacı TSA'lar, yönlendirme protokolleri, ve TSA'ların yönlendirme katmanlarına yönelik güvenlik saldırıları üzerinde derleme yapmak, güvenlik ataklarına karşı etkin bir savunma mekanizması olan Güven bazlı modellerin sunulması, ve son olarak da güvenlik saldırılarını engellemek için önerilen Güven bazlı bir yönlendirme protokolünün gerçekleştirilmesidir.Çalışma TSA'nın ve ilgili yönlendirme protokollerinin tanıtılmasından sonra Sensör Ağlarının üzerinde yapılan derleme çalışması ile başlamaktadır, bir Sensör Ağının ağ tabakasına karşı yapılan güvenlik saldırıları tanımlanmakta ve çeşitli saldırı tipleri ile Güven bazlı ilgili çalışmalar sunulmaktadır.Araştırmanın sonraki bölümlerinde, yeni bir Güven bazlı AODV protokolü önerilmekte, gerçekleştirilmekte ve çok sayıda senaryo için Güven bazlı güvenlik mekanizmalı AODV protokolü ile incelenmekte ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak varılan sonuçlar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Satisfactory results obtained from sensor networks and the ongoing development in electronics and wireless communications have led to an impressive boost in the number of applications based on WSNs. Along with the growth in popularity of WSNs, previously implemented solutions need further improvements and new challenges arise which need to be solved.One of the main concerns regarding WSNs is the existence of security threats against their routing operations. Likelihood of security attacks in a structure suffering from resource constraints makes it an important task to choose proper security mechanisms for the routing decisions in various types of WSN applications.The main purpose of this study is to survey WSNs, routing protocols, security attacks against routing layer of a WSN, introduction of Trust based models which are an effective defense mechanism against security attacks in WSNs and finally, to implement a proposed Trust based routing protocol in order to overcome security attacks.The study begins with a survey of Sensor Networks, after the introduction of WSNs and their related routing protocols, the issue of security attacks against the network layer of a Sensor Network is described with a presentation of different types of attacks and some of Trust based related works.In the final chapters of this research, a novel Trust based AODV protocol will be proposed, implemented and examined in a simulation environment. For this purpose, multiple number of scenarios will be simulated on the AODV protocol with and without Trust mechanism, then the achieved results will be compared to derive a conclusion.