User mobility pattern based TCP for wireless cellular networks
Telsiz hücresel ağlar için kullanıcı gezginlik paterni tabanlı TCP
  1. Tez No: 175157
  2. Yazar: AYHAN EMRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ABSTRACT (TURKISH) TELSİZ HÜCRESEL A?LAR İÇİN KULLANICI GEZGİNLİK PATERNI TABANLI TCP Anahtar Kelimeler : Telsiz Ağlar, Telli Ağlar, TCP, El Değiştirme, Kullanıcı Gezginlik Paterni, U-TCP, Yer Yönetimi, İletim Katmanı, Özel Yazılım, Gezginlik, I-TCP, TCP-Peach Bir telsiz hücresel ağ, kendi içinde telli ağla bağlanan hücrelerden (Baz İstasyonlarından) oluşur. TCP telli ve telsiz ağlarda kullanılan, bağlantı tabanlı, güvenilir bir iletim katmanı protokolüdür. Paket kayıplarının genellikle yoğunluğa bağlı olduğu telli ağlarda performansı iyidir. Ancak, telsiz ağlarda kullanıcılar gezgindir ve paket kayıpları yüksek bit hata oranları ve gezginlik dolayısıyla oluşur. Bir gezgin terminal bir hücrenin kapsama alanından diğerine geçtiğinde el değiştirme olur ve telli ağa erişim noktası değişir. Bu durumda, yeni bir TCP bağlantısı kurulması ve yeni bir pencere reklamı ve yavaş başlama işlemi gerekir. Bu durum bağlantının ürettiği işi düşürür, kullanılabilir bant genişliğini boşa harcar ve gecikmeye yol açar. Bu tezde, iletim katmanında, var olan TCP versiyonlarını kullanan, uygulama ve iletim katmanları arasında özel bir yazılım olan, kullanıcı gezginlik paterni tabanlı TCP'yi ortaya koyuyoruz. Ziyaret edilmesi beklenen hücreler ve tahmini hücre giriş zamanları kullanıcı gezginlik tabanlı yer yönetimi yöntemi tarafından verilir. Ziyaret edilmesi beklenen hücreler ile ısınma TCP bağlantısı kurarak, pencere reklamı ve yavaş başlama işlemleri el değiştirmeden önce tamamlanabilir. Böylece, arama sonlandırma oranları, gecikme ve gezginliğin TCP üzerindeki etkisi azaltılmış olur. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) USER MOBILITY PATTERN BASED TCP FOR WIRELESS CELLULAR NETWORKS Keywords : Wireless Networks, Tethered Network, TCP, Handoff, User Mobility Pattern, U-TCP, Location Management, Transport Layer, Middleware, Mobility, I-TCP, TCP-Peach A wireless cellular network consists of cells (Base Stations) interconnected by a tethered network. TCP is a connection oriented, reliable transport layer protocol used in tethered and wireless networks. It performs well in tethered networks (TN) where packet losses happen mostly because of congestion. However, the users are mobile and packet losses are mainly due to higher bit error rates and mobility in wireless networks. When a mobile terminal (MT) moves from the coverage area of one cell to another, a handoff occurs and the access point to the TN changes. In this case a new TCP connection must be established and a new window advertisement and slow start (congestion window) process should be started. This reduces the throughput for the connection, wastes available bandwidth and introduces additional jitter. In this thesis, we introduce User Mobility Pattern based TCP (U-TCP), a middleware between application and transport layers that uses existing TCP protocols in the transport layer. The cells expected to be visited and the predicted cell entry times are given by the UMP based location management scheme. The window advertisement and slow start processes can be completed before the handoff by establishing warm-up TCP connections for the cells expected to be visited. Hence, the call termination rates, jitter and the impact of mobility on TCP connections are reduced. IV