User mobility pattern based RSVP scheme for wireless MPLS networks
Telsiz MPLS hücresel ağlar için kullanıcı gezginlik kalıbı tabanlı RSVP
  1. Tez No: 175158
  2. Yazar: İSMAİL BUDANUR
  3. Danışmanlar: DR. ERDAL ÇAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ABSTRACT (TURKISH) TELSİZ MPLS HÜCRESEL A?LAR İÇİN KULLANICI GEZGİNLİK KALIBI TABANLI RSVP Anahtar Kelimeler : Telsiz Ağlar, Telli Ağlar, RSVP, El Değiştirme, Kullanıcı Gezginlik Kalıbı, U-RSVP, Yer Yönetimi, İletim Katmam, Gezginlik, MPLS İnternet kullanıcılarının isteği özellikle gerçek zamanlı uygulamalar için büyük bir hızla artmaktadır.“Best effort service”modeli çoklu ortam uygulamaları için yetersiz kalmaktadır. Uçtan uca servis kalitesini sağlamak maksadıyla IETF tarafından değişik yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bütünleşik service mimarisi gerçek zamanlı uygulamalar için geliştirilmiştir ancak, omurgada ilave sinyal oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrık servis mimarisi internette ölçeklenebilir bir yapı ortaya koyarken aynı zamanda sinyal trafiğini de azaltmak için önerilmiştir. Çoklu protokol etiket anahtarlama (MPLS) hem trafik mühendisliğini ve servis kalitesini hem de ayrık ve bütünleşik servislerin sunduğu avantajları sağlamaktadır. Bu tezde, yer yönetimi olarak tasarlanan UMP tekniği kullanarak hücresel telsiz MPLS ağlar için UMP tabanlı bir RSVP tekniği önerilmiştir. UMP tekniğinde gezgin kullanıcı, ziyaret edilecek hücreler ve hücreye giriş zamanından oluşan gezginlik kalıbını kaydeder. UMP kullanarak sadece bir sonraki hücre değil hücre giriş zamanı da tahmin edilebildiğinden yer değiştirme gerçekleşmeden önce yeni bir LSP yaratabiliriz. Bu husus MPLS 'i gezgin kullanıcıların servis kalitesi bakımından daha güçlü ve güvenilir yapar. Simülasyon sonuçları çağrı engelleme oranında hafif bir yükselişle birlikte çağrı düşme oranının %20 oranında azaldığını göstermektedir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) USER MOBILITY PATTERN BASED RSVP SCHEME FOR WIRELESS MPLS NETWORKS Keywords : Wireless Networks, User Mobility Pattern, RSVP, U-RSVP, MPLS, QoS, Handoff, Location Management, Transport Layer, Middleware, Mobility, The Internet users' demand is explosively growing especially for the real-time multimedia applications. The best-effort service model of the Internet is inadequate to support multimedia service requests. Various approaches have been introduced by IETF to support end-to-end quality of service (QoS. The integrated services architecture was developed to provide QoS for real time applications but it creates additional signaling traffic in the backbone. Differentiated services was proposed to reduce signaling cost as well as to enable scalable services in the Internet [7]. multiprotocol label switching (MPLS) [11] provides traffic engineering (TE), QoS, differentiated services, and supports integrated services. Thus it leverages both the advantages of the integrated and differentiated services architectures. In this thesis We propose a new user mobility pattern based RSVP scheme for wireless cellular systems where the user mobility pattern based registration and paging (UMP) technique is used for location management. In the UMP technique a mobile registers a mobility pattern made up of the cells to be visited and the expected cell entry times. Since not only the next cell but also the cell entry time can be predicted by using a UMP, we can create a new label switched path (LSP) for the new cell before a handoff occurs. This makes MPLS more powerful and more reliable for QoS requirements of mobile terminals. The ivsimulation results show that our scheme reduces the call termination rate 80 % in the average in the expense of slightly increased call blocking rates.