Artroskopi yapışacak hastalarda ropivacain ile yapılan spinal anestezi ile kombine siyatik ve femoral sinir bloğunun karşılaştırılması
- Tez No: 175283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETiv Bu çalışmada artroskopi yapılacak olan hastalarda spinal anestezi ile kombine siyatik ve femoral sinir bloğunun karşılaştırılması amaçlandı. Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra, ASA I-II grubuna giren, rastgele seçilmiş 40 hasta iki gruba ayrıldı. I. Gruba spinal anestezi ile %0.75'lik ropivakain 2 mi, II. Gruba kombine siyatik ve femoral sinir bloğu için, siyatik sinire 25 mi %0.75'lik ropivakain, femoral sinire 20 mi %0.75'lik ropivakain uygulandı. Bloklardan sonra SKB, DKB, KAH, SpÛ2, duyusal ve motor bloğun derecesi, turnike ağrısı ve yan etki değerlendirilmesi yapıldı. Cerrahiye başlama süresi, postoperatif ilk analjezik yapma zamanı, postoperatif analjezinin süresi, ilk idrara çıkma zamanı, postoperatif 24 saat toplam analjezi tüketim miktarı tespit edildi ve VAS ağrı skorlaması ile postoperatif ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Gruplar arasında demografik veriler ve operasyon süresi yönünden bir fark saptanmadı (p>0.05). Her iki grupta turnike ağrısı, bulantı-kusma, hipotansiyon, bradikardi ve diğer yan etkiler görülmedi. Hiçbir hastaya sedasyon uygulanmadı. Operasyon sırasında hiçbir hastaya ek analjezik uygulanmadı. Her iki grup arasında eve çıkma zamanı yönünden de bir fark saptanmadı. Operasyona başlama zamanı L grupta II.
Özet (Çeviri)
SUMMARYv The aim of this study was to compare the spinal anesthesia with combined femoral and sciatic block in the patients who are scheduled to go under arthroscopy. After the approval of ethical committee and the patient, 40 ASA I-II patients who have been chosed randomly were divided into two groups. Group I patients has taken 2 mi 0.75% ropivacaine with spinal anesthesia, Group II patients has been given 25 mi 0.75% ropivacaine to sciatic nerve, 20 mi 0.75% ropivacaine to femoral nerve, for combined sciatic-femoral nerve block. After the blockades SBP, DBP, HR, SpO2, the level of sensorial and motor block, tourniquet pain and side effects was evaluated. The onset time of surgery, postoperatively first analgesic using time, duration of postoperative analgesia, the first urinating time and postoperatively 24 hour total analgesic consumption determined and postoperatively pain evaluated with VAS pain scoring. There were no difference between groups about demografic data and duration of operation (p>0.05). The each group have no tourniquet pain, nausea-vomiting, hypotension, bradicardia and other side effects. No patients took sedation. Any patients have not been given additional analgesics during operation. There were no difference between groups about discharge time too.