Günübirlik artroskopik diz cerrahisi yapılacak hastalarda kombine siyatik femoral blok ile düşük doz levobupivakain ile yapılan unilateral spinal anestezi tekniğinin karşılaştırılması
The comparision of unilateral spinal anesthesia technique with low dose levobupivakain and combined sciatic femoral flock in outpatients who will undergo arthroscopic knee surgery
- Tez No: 236895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günübirlik Artroskopik Diz Cerrahisi Yapılacak Hastalarda Kombine Siyatik Femoral Blok İle Düşük Doz Levobupivakain İle Yapılan Unilateral Spinal Anestezi Tekniğinin KarşılaştırılmasıBölgesel anestezi günübirlik ortopedik cerrahide önemli ve artmakta olan bir role sahiptir. Bu çalışmada günübirlik diz artroskopisi yapılacak olan hastalarda spinal anestezi ile kombine siyatik ve femoral sinir bloğunun karşılaştırılması amaçlandı.ASA I-II grubuna giren, rastgele seçilmiş 40 hasta iki gruba ayrıldı. Grup S (n=20) olgulara unilateral spinal anestezi düşük doz levobupivakain ile gerçekleştirildi (1 mL % 0.05'lik levobupivakain + 1 mL SF, toplam 2 mL). Grup B (n=20) olgulara kombine siyatik ve femoral sinir bloğu için, 30 mL % 0.05 levobupivakain + 10 mL % 2 lidokain olacak şekilde toplam 40 mL olarak hazırlanan karışım 15 mL siyatik sinire, 25 mL femoral sinire uygulandı.SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2'nin bazal değerleri ve ilaç uygulamasını takiben, 1., 3., 5., 10., 15., 20., 30., 45., 60., 90., 120. dk değerleri kaydedildi. Teknik uygulama süresi, cerrahiye teslim etme süresi, maksimum motor ve duyusal blok seviyeleri, intraoperatif anestezi kalitesi, operasyon süresi, intraoperatif ve postoperatif dönem komplikasyonları, motor blok süresi, postoperatif ilk idrara çıkma zamanı, postoperatif ek analjezik yapılan hasta sayısı, postoperatif analjezinin süresi, postoperatif 24 saat toplam analjezi tüketim miktarı tespit edildi.Gruplar arasında demografik veriler ve operasyon süresi yönünden bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The comparision of Unilateral Spinal Anesthesia Technique with Low Dose Levobupivakain and Combined Sciatic Femoral Flock in outpatients who will undergo Arthroscopic Knee SurgeryRegional anesthesia has an increasing role and is important in orthopedic surgery of outpatients. In this study we aimed to compare unilateral spinal anesthesia technique with low dose Levobupivakain and combined sciatic femoral block in outpatients who will undergo arthroscopic knee surgery.40 patients included in the ASA I-II group were randomly divided into 2 groups. Low dose Levobupivakain (1 mL 0.05 % levobupivakain + 1 mL 0.9 % NaCl, totally 2 mL) was administered via unilateral spinal anesthesia to the individuals in Group S (n=20). And to provide combined sciatic and femoral nerve blockage in Group B (n=20) 15 mL of the total 40 mL (30 mL 0.05 % levobupivakain + 10 mL 2 % lidocaine) was administered to the sciatic nerve, and 25 mL to the femoral nerve.SAP, DAP, MAP, HR and SpO2 values were recorded initially and 1, 3, 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60, 90, 120 minutes after drug administration. Duration of the technical application, the period of time between admission and delivery to surgery, the maximum motor and sensorial block levels, the quality of intraoperative anesthesia, the duration of the operation, intraoperative and postoperative complications, the duration of the motor block, the first urination time after the operation, the number of the patients requiring analgesics after the operation, duration of the postoperative analgesia, the amount of analgesic consumption within 24 hours after the operation were determined.There was no significant difference between the groups with respect to demographic data and the operation time.