Tek taraflı omuz artroskopisi yapılacak hastalarda interskalen brakiyal pleksus blokajı uygulamasında ultrason kullanımı ile periferik sinir stimülatörü kullanımının karşılaştırılması
Comparing the usage of peripheric nerve stimulator guideness and ultrasound guideness at interscalene brachial plexus blocks for patients who are undergoing unilateral shoulder artroscopy
- Tez No: 311704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ultrason rehberliğinde rejyonal anestezi son on yılda popüler hale gelmiştir. Çalışmada, omuz artroskopisi geçirecek hastalarda, interskalen brakiyal pleksus blokajı esnasında ultrason (USG) kullanılmasının avantajlarını araştırmayı amaçladık.Hastane etik komite onayı ve her hastadan bilgilendirilmiş onam formu alındı. Elektif omuz artroskopisi işlemi uygulanacak, ASA l-ll, toplam 52 hastaya %0,375, 20 ml levobupivakain uygulandı. Hastalar randomize olarak gruplara seçildi. Gruplardaki hastaların genel özellikleri ile cerrahi süreleri benzerdi. USG ve PSS kullanılan Grup l'de, (n = 26) USG ile brakiyal pleksus ve lokal anesteziğin dağılımı görüldü. Yalnız periferik sinir stimülatörü (PSS) kullanılan Grup ll'de ise brakiyal pleksusun yeri sinir stimülasyonu ile bulundu.Grup l'de %100, Grup ll'de ise %96 oranında cerrahi için yeterli anestezi sağlandı. Elde edilen %100 başarı, sadece iğnenin görüntülenmesinden değil, lokal anesteziğin brakiyal pleksus ve çevresine dağılımının da görüntülenebilmesinden kaynaklanmaktadır. Böylece, lokal anesteziğin dağılımının yeterli olduğu düşünülmezse iğneye tekrar pozisyon verilebilir.Duyusal parametreler lokal anesteziğin enjeksiyonundan itibaren 20. dakikaya kadar kaydedildi ve gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi.Grup l'de frenik sinir bloğu belirgin şekilde daha düşüktü. Bu nedenle, frenik paraliziyi tolere edemeyecek hastalarda ultrason rehberliği tercih edilebilir.Grup ll'ye göre Grup l'de blok süresi anlamlı şekilde daha uzundu, yani USG eşliğinde İSBPB, postoperatif periyotta daha iyi analjezik etki sağlar.Gruplar arasında, cerrahi sonrası ilk 24 saatte uyku kalitesi ve toplam analjezik kullanımı arasında belirgin fark yoktu.Horner sendromu, Grup l'de belirgin olarak daha fazla görüldü. Rekürren sinir paralizisi, Grup ll'de yalnızca bir hastada meydana geldi. Hiçbir hastada, sinir hasarı, sistemik lokal anestezik toksisitesi veya vasküler yaralanma gibi komplikasyonlar görülmedi.
Özet (Çeviri)
Ultrasound-guided regional anaesthesia has gained in popularity in the last 10 years. Our objective in this study was to compare, for interscalene brachial plexus blocks (ISBPB), the advantages of ultrasound (US) guidance at patients who are undergoing shoulder artroscopy.Approval for the study was obtained from the Hospital Ethics Committee and written informed consent was obtained from each patient before the surgery. A total of 52 patients, ASA I-II are scheduled for elective shoulder artroscopy procedure and grouped according to the guidance method used to deliver 20 ml of levobupivacaine %0.375 for interscalene brachial plexus blockade. Patients were randomly assigned, both groups were similar in terms of patient characteristics and length of surgical procedures. In the US and nerve stimulator (NS) guided group, Group l (n = 26), the brachial plexus was visualized with ultrasound and the spread of the local anesthetic was assessed. In the only NS group, Group lI (n = 26), the roots of the brachial plexus were located using a NS.Surgical anesthesia was achieved in %100 of patients in Group l versus %96 of patients in Group ll. The %100 success rate among our patients in Group l is a function of visualizing the needle tip and the spread of the injected local anesthetic as it encircles the roots of the brachial plexus. In this way, the needle can be repositioned if the distribution pattern of the local anesthetic is considered inadequate.Sensory blockade parameters were recorded till 20th minute after injection and there were no significant differences between the groups.Phrenic nerve block was significantly reduced with ultrasound guidance. Therefore, the use of US guidance at patients who cannot tolerate phrenic paralysis is preferable.Extent of blockade was significantly better in Group l compared to Group ll, thus US guided ISBPB provides better analgesic benefits in the postoperative period.There were no significant differences between the groups in sleep quality, and total analgesic consumption up to 24 hours after surgery.Horner syndrome occured in Group l more frequently than Group ll. Recurrent laryngeal nerve paralysis occured just at one patient in Group ll. No complications such as nerve injury, systemic local anesthetic toxicity, or vascular puncture were observed in any of the patients.