Özgün estetik fenomen
- Tez No: 17535
- Danışmanlar: PROF. ÖZDEMİR ALTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
21 ÖZET özgUn Estetik Fenomen olarak dile getirilen bu tezin içeriği 1 982'de“ON İKİ NOKTA”diyerek belirlediğim anlayışa teorik ve pratik açıdan temel oluşturarak bu sentezi ortaya koymaktadır. ÖzgUn, Estetik Fenomenin ŞİMDİ VE SONRASI için gerçekleştirmek istediği sanat; tinsel (ruhsal) bir iç enerjiyle ele alınan dışavurum olarak değil,“GEO-MET-RİK BAĞINTILARLA”BİÇİM KURMA, BİÇİMLEME olarak anlaşılmalıdır. ÖzgUn, Estetik Fenomen; SANATIN KENDİSİNİN NE OLDUĞUNU VE ONUN“BİÇİMSEL ANLAMI”ile ilgili bir kuramı dile getiriyor. ÖzgUn, Estetik Fenomen; SANAT YAPITININ“NESNEL GERÇEKLİĞİNİ ORTADAN KALDIRARAK”SANATIN ÖZUNU VE KURALLI EYLEMİNİ OLUŞ İÇİNDE PHENOMENLER (YIRTMA) OLARAK KAVRAYAN,“ÇIKMA”LARLA GÖRSELLİĞİN DIŞINDA BİR İLETİŞİM KURAN ANLAYIŞI ORTAYA KOYUYOR. SANAT YAPITININ KENDİSİ NESNEL OLAN DEĞİLDİR. ÇUNKU SANAT YAPITI, NESNELLİĞİ“OLUŞ”İÇİNDE YOK ETMİŞTİR. SANAT YAPITI İLE SUJE (ÖZNE) OLUŞ İÇİNDE SÜREKLİ DEĞİŞEREK BAŞKALAŞMAKTADIR. OLUŞ; SÜREKLİ BİR DEĞİŞME OLARAK ZAMANSALLIK İLE İÇİÇEDİR. ANCAK, ÖZGUN, ESTETİK FENOMEN SONSUZLUKTAKİ (TUM ZAMANLILIKTAKİ) OLUŞU BİR AN İÇİNDE DEĞİL, SONSUZ VE SINIRSIZ“HER AN”GERÇEKLEŞEN SÜREKLİ DEĞİŞEN BİR PHENOMEN OLARAK BELİRLİYOR. BU ANLAMDA OLUŞ İÇİNDEKİ DEVİNİMDE; DEVİNİMİNE RAĞMEN DEVİNİMŞİZCE“KAVRANAN”BİR OLGU OLMALIDIR. OLUŞ; GELİŞMENİN BELİRLEYİCİSİ OLARAK, İDEAL DÜNYANIN DA BELİRLENMESİDİR.“HER AN SÜREKLİ BİR DEĞİŞME”OLARAK OLUŞ'U SINIRLANMIŞ BİR BİÇİM İLE BELİRLEYEMEYİZ. ÖzgUn, Estetik Fenomenin“anlamını”belirleyen“OLUŞ”emelde Uç olgu ile görselleşiyor; YIRTMA, ÇIKMA, NOKTA. ÖzgUn, Estetik Fenomen; YÜZEYİN SINIRSIZLIĞINI VE SANAT YAPITININ KENDİ NESNELLİĞİNİN, OYLUMA YA-YI-LA-RAK YOK EDİLMESİNİ ANLAŞILIR BİR“ANLAM”İLE BELİRLİYOR. YÜZEYİN SINIRSIZLIĞI; SONSUZLUKTAKİ OLUŞ'UN GÖRSELLEŞTİRİLMESİDİR. 1982-91 M.T.K.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY OF THE THESIS This thesis entitled“Original Esthetic Phenomenon”describes the practical and theoretical principles of an understanding that I called“Twelve Points”in 1982. Original Esthetic Phenomenon is the art of creating a form by using“geometric relation”rather than an expression of spiritual self. Original Esthetic Phenomenon is a theory that attempts to describe what art is and what its“forms”mean. This theory refuses the objective existence of a work of art and claims that the essence and the process of creating art involves phenomenal existence of a being. Tearing the material is an expression of this phenomenon and using protrusions extending out of the canvas enables communication beyond visuality. The work of art itself is not an objective thing because the objectivity is destroyed in a“being”. The work of art and its subject infinitely change in the being, there fore are transformed. Being: Since a being changes all the time, it is entangled with time. However, Original Esthetic Phenomenon takes a being as an eternal existence rather than an existence for a limited period of time. A being is a phenomenon which exists at every moment but keeps changing all the time. The changes (movements) taking place inside a being can be expressed with a stagnant element. A being is the determining element of development, therefore it also determines the ideal world. Since an everchanging being can not be expressed on canvas by a clear cut figure, I choose to use three basic elements; tears, protrusions and point. If a being keeps changing infinitely in time (at all times), its existence is relative. This relativity of existence is expressed by tearing. Tearing is not an accidental technique applied on previously prepared material. Tearing directly aims at creating a form. The very act of tearing is a visual expression of relativity. Tearing creates the image of relativity in its simplest sense. Tearing is used to construct a surface with ordinary geometric shapes. Protrusions; The meaning, method and theory of these protrusions are incomparable for they extend out of the canvas (frame) from a two dimensional surface into three dimensional space. They are expressions of continious change.23 The work of art expands, flows out of the surface of a canvas towards“internal and external space”, and this identifies itself with the existing and the non-existing. As an element extending out of a previously defined surface, a protrusion pointing to one or more directions away from the center is an image of infinity and existence. The fact that the surface has no boundries indicate the infinity of a being. In its state of being no entity is merely itself. Pure self does not exist at any phase of development. Therefore pure existence also means non-existence. Points: A point is a figure which has no dimensions. It has no size or extensions. Therefore it symbolizes the identification of existence and non existence in a being. A point is an abstract way of expressing“dimensionlessness”. Original Esthetic Phenomenon proves that surface does not have boundaries. It gives a comprehensible definition that the objectivity of a work of art can be destroyed by spreading out into space. The existence of a being in eternity is visually expressed by a surface without boundaries.