Toplu konut uygulamalarında endüstriyel yapım sistemleri ve bu sistemlere entegre olabilen cephe panellerinin kullanım olanakları
Usability of precast-prefabricated panels, integrated to industrialized building systems, in mass-housing production
  1. Tez No: 17553
  2. Yazar: E.FULYE ÖZMEN(AYBAR)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
TOPLU KONUT UYGULAMALLARINDA ENDÜSTRİYEL YAPIM SİSTEMLERİ VE BU SİSTEMLERE ENTEGRE OLABİLEN CEPHE PANELLERİNİN KULLANIM OLANAKLARI (Yüksek Lisans Tezi) E. FULYA (AYBAR) ÖZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1990 ÖZ Bir çalışma kapsamı içinde ele alınan araştırmanın konusu, toplu konut üretiminde uygulanan endüstriyel yapım sistemleri ve bu sistemlere entegre olabilen cephe panellerinin uygulama olanaklarının araştırılmasıdır. Başlangıç kısmında, endüstriyel yapım yöntemleri tanımlanarak, değişik açılardan sınıflandırılmıştır. Daha sonra hazır cephe panellerinin endüstriyel yöntemlerle yapımdaki yeri ve özellikleri belirtilerek, bu alanda gözönünde bulundurulması gereken kriterler saptanıp, araştırılmıştır. Bir sonraki bölümde ise, endüstriyel yapım yöntemleri içinde anılabilen tünel kalıp sisteminin Türkiye'deki uygulaması incelenerek, bu sistemle, hazır cephe panellerinin entegrasyonunda karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye'de toplu konut üretiminde endüstrileşmenin yeri ve amacı ele alınarak değerlendirilmiştir. -II-
Özet (Çeviri)
ÜSÂBİLİTY OF PRECAST - PREFABRICATED PANELS, INTEGRATED TO INDUSTRIALIZED BUILDING SYSTEMS, IN MASS - HOUSING PRODUCTION (M.Sc. Thesis) E. FULYA (AYBAR) ÖZMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December,1990 ABSTRACT The subject of this study is usability of precast-prefabricated panels, integrated to industrialized building systems in mass housing production. Study consists of four parts. In the first part, industrialized building systems are defined and classified. Second part includes, information about properties of precast prefabricated panels, their importance in industrialized building systems and set and search of design - construction criteria. Application of the tunnel formwork system in Turkey and problems due to the integration of precast prefabricated panels to this system are discussed in the third part of the study. As a conclusion, the aim and importance of industrialization in production of mass housing is discussed. -Ill-